“Szlachetne zdrowie,Nikt się nie dowie,Jako smakujesz,Aż się zepsujesz.” pisał Jan Kochanowski. Słowa, które powinien znać każdy, i pewnie tak jest ale w biegu współczesnego życia jakże zapomniane. Każdego dnia towarzyszą nam spaliny samochodowe, smog, kurz, pył, hałas. Czynniki te mają bardzo zły wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy sami w warunkach domowych zadbać o bezpieczeństwo.

Natura sama wyposażyła się w broń zdolną walczyć np. ze smogiem. Broń ta to rośliny antysmogowe. Rośliny te obserwowane były przez NASA, która na podstawie badań stworzyła listę roślin, które bardzo dobrze radzą sobie z filtracją dwutlenku węgla. Produkują bezcenny tlen, usuwają szkodliwe dla zdrowia toksyny a przy tych wszystkich dobrociach pięknie wyglądają. Zanieczyszczenie powietrza powoduje ból głowy, różnego rodzaju alergie,senność, kaszel infekcje dróg oddechowych, złe samopoczucie i ogólne rozdrażnienie. 

Z podstawowych toksyn zanieczyszczających powietrze wokół nas to:

  • formaldehyd, występujący w drewnie, płytach wiórowych, dywanach, wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków
  • benzen to nic innego jak oleje, farby czy tworzywa sztuczne
  • tlenek węgla to spaliny samochodowe,dym czy gaz
  • trichloroeten, występujący w lakierach, farbach drukarskich oraz klejach
  • amoniak to składniki środków do wywabiania plam

Poniżej opiszę pokrótce kilka najbardziej skutecznych roślin doniczkowych wykorzystywanych w walce z zanieczyszczeniami powietrzna. 

1. Skrzydłokwiat

Chyba najbardziej znana roślina antysmogowa, ponieważ oczyszcza powietrze z większości szkodliwych substancji (amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen, toluen, trichloroetylen). Przede wszystkim pięknie kwitnie, a odpowiednio zadbany odwdzięcza się błyszczącymi i gęstymi liśćmi. Wymaga stanowiska półcienistego, odpowiedniego podlewania. Zaznaczyć trzeba,że jest to roślina trująca.

 

2. Areka (Chrysalidocarpus lutescens)

Kolejna roślina o skutecznym działaniu antysmogowym, w rankingu NASA wysoko zlokalizowana. Areka lubi stanowisko o rozproszonym świetle, umiarkowane podlewanie i nie pogardzi nawozami. Tworzy piękne pióropusze i rośnie dość szybko.

3. Bluszcz

Podobnie jak skrzydłokwiat pochłania większość szkodliwych substancji (formaldehyd,ksylen, benzen, toluen, trichloroeten). Bluszcz to bardzo wdzięczna roślina, nie wymagająca zbyt wiele. Wystarczy jej stanowisko cieniste lub o rozproszonym świetle oraz wilgoć . Bluszcze to rośliny trujące,więc warto ustawić je z dala od dzieci i zwierząt.

4. Paproć

Wraz z trzema wyżej wymienionymi gatunkami tworzy kwartet roślin najbardziej nagłośnionych jeśli chodzi o walkę ze smogiem. Skutecznie pochłania formaldehyd oraz ksylen. Ma bardzo podobne wymagania jak bluszcz. Toleruje cień jak i półcień, a  kiedy zapewnimy jej dużo wilgoci w podłożu oraz w powietrzu odwdzięczy się ogromem zdrowych i soczyście zielonych liści.

5. Chryzantema

Mało kto wie,że ta roślina kojarzona głównie z cmentarzem ma tak cenne w dzisiejszych czasach właściwości oczyszczające powietrze. Świetnie radzi sobie z eliminacją m.in. formaldehydu, benzenu czy amoniaku. Roślina której kwiaty występują w pełnej gamie kolorystycznej. Źle znosi przesuszenie podłoża ale także zalanie korzeni- kwiaty stają się wtedy bardzo szybko nieatrakcyjne i szybko więdną. 

6. Gerbera

I mamy tu kolejne zaskoczenie. Ten niepozorny kwiatek to prawdziwa bomba dla trichloroetenu, formaldehydu czy toluenu. Jej jedyną wadą to niezbyt długi żywot, ale nie przeszkadza jej to w eliminowaniu szkodliwych substancji z powietrza. To prawdziwy bohater. Gerbera kwitnie chyba we wszystkich kolorach. Lubi,kiedy pamięta się o jej regularnym podlewaniu ale nie przelewaniu podłoża. To idealna roślina dla osób,które cierpią na choroby układu oddechowego.

7. Sansevieria

Chyba najmniej wymagająca roślina doniczkowa. Wystarczy ustawić ją na stanowisku półcienistym lub cienistym, od czasu do czasu podlać, dać święty spokój a będzie rosła,rosła i rosła. Sansevieria z racji tego,że doskonale filtruje wydychany przez człowieka dwutlenek węgla idealnie nadaje się jako roślina do sypialni. 

8. Zielistka

Podobnie jak sansevieria bardzo łatwa w uprawie roślina,chociaż pod względem wygląda różni się od niej pod każdym względem. To spec od likwidacji dwutlenku węgla, benzenu czy ksylenu. Zielistka to również uroczy kwiat doniczkowy,który przyozdabia bardzo wiele kwietników.

9. Dracena

Znamy ją wszyscy, ma bardzo wiele odmian z czego Dracena odwrócona i wonna to mistrzynie w eliminowaniu z powietrza formaldehydu, benzenu, ksylenu czy trichloroetenu. Źle znosi nadmiar wody jak i jej długotrwały brak, ale mimo tego nie należy ona do roślin wymagających dużego zaangażowania w uprawie. 

10. Filodendron ‘Red Emerald’

Niweluje takie zanieczyszczenia jak formaldehyd czy trichloroeten. Młode liście mają cudowną, intensywnie czerwoną barwę. To bardzo niezwykła roślina, która wniesie do wnętrz powiew tropikalnego klimatu. Preferuje stanowisko cieniste do pół cienistego. 

 

 

Żeby rośliny antysmogowe spełniały swoje zadanie należy odpowiednio o nie zadbać. Nie wystarczy postawić doniczki na półce i podlać. Należy pamiętać,że największą bronią tych roślin są liście,dlatego tak istotne jest odkurzanie ich. Systematyczne odkurzanie.

 

P.S. Ala, dziękuję za zdjęcia:D:D:D