Czas spędzony w ogrodzie nie zawsze jest przyjemny i spokojny, a wszystko to za sprawą komarów. Owady te to mistrzowie w dokuczliwym kłuciu i uprzykrzaniu każdego grilla, czy wieczornego wypoczynku w ogrodzie. Nie raz zdarzyło się nam testować najróżniejsze specyfiki przeciw komarom z mizernym skutkiem. W walce z moskitami mogą pomóc nam rośliny. Posadzenie odpowiednich gatunków w ogrodzie pozwoli zmniejszyć odczuwanie uciążliwości tych jakże znienawidzonych przez nas owadów.

Niektóre rośliny, bardzo dobrze nam znane, posiadają olejki eteryczne, które odstraszają komary. Posadzenie w ogrodzie, w miejscu przeznaczonym dla grilla czy leżaków lawendy, kocimiętki czy bazylii pozwoli nam w pełni cieszyć się wolnym czasem. Do podstawowych roślin odstraszających te natrętne owady należą: maciejka, lawenda, mięta pieprzowa, surmia, komarzyca, mirt, bazylia, kocimiętka, pelargonia i rosiczka.

1.Lawenda wąskolistna – jest to wieloletnia roślina ozdobna, dorastająca do 50 cm wysokości. Tworzy piękne, niskie krzewy o intensywnie pachnących fioletowych kwiatostanach. Wykorzystać ją można to tworzenia niskich żywopłotów i obwódek. Stosowana z powodzeniem może być w ogródkach skalnych, na skarpach, rabatach jak i do obsadzania skrzynek balkonowych oraz w pojemnikach na tarasach. Lawenda jak zakwitnie w czerwcu to cieszyć się jej kwiatami możemy aż do października. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary i meszki, ale przyciąga pszczoły i trzmiele.

JMA2024

 

2.Mięta pieprzowa – wieloletnia bylina, która dorasta nawet do 90 cm; wydziera aromatyczny olejek, którego zapach odstrasza moskity. Jest pospolicie stosowana jako roślina przyprawowa. Wytwarza rozłogi korzeniowe, a rozmnażana jest przez podział kęp. Mięta kwitnie od lipca do sierpnia.

Mentha-piperita

 

3.Pelargonia pachnąca – może być sadzona w doniczkach i stawiana na parapecie, balkonie lub tarasie. Liście pelargonii poczochrane wydzielają cytrynowy zapach, który odstrasza komary. Rozmnażana może być przez sadzonki pędowe.

Pelargonium-graveolens-2

 

4.Mirt – ta osiągająca nawet 2 metry wysokości, wiecznie zielona roślina wydziela zapach, którego komary nie lubią. Ta dekoracyjna roślina sadzona powinna być w miejscach słonecznych i przewiewnych. Rozmnażana jest przez sadzonki pędowe.

myrtus_communis2

 

5.Katalpa (surmia) – duże liście i owoce w kształcie długich strąków to cecha rozpoznawcza tego drzewa. Komary unikają miejsc, gdzie rośnie to drzewo ze względu na olejki eteryczne, których zapach jest nie wyczuwalny dla ludzkiego nosa. Sadząc to kilku metrowe drzewo zapewnić musimy mu dużo słońca oraz miejsca.

cabu

 

6.Kocimiętka – jeśli posiadamy koty, to niestety musimy zrezygnować z posadzenia tej rośliny w ogrodzie, ponieważ nasze pupile bardzo lubią obgryzać jej liście. Jest to bylina, która wydziela bardzo specyficzny zapach, skutecznie odstraszający natrętne komary. Rozmnażana przez podział rozrośniętych kęp.

normal_nepeta-cataria30028

 

7.Rosiczka – drapieżna roślina, której kwiaty zwabiają owady swoim zapachem. Taki owad przykleja się do dna kwiatowego i zostaje poprzez kwas mrówkowy rozpuszczany i „zjedzony” przez roślinę. Rosiczka może okazać się doskonałą bronią przeciwko komarom.

drosera-capensis_all-red01

 

8.Bazylia – wszyscy znamy tą roślinę o bardzo aromatycznych liściach, które z powodzeniem wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa. Ta rosnąca dość szybko roślina sadzona może być w pojemnikach lub w gruncie (po przymrozkach – połowa maja). Ważne, by rosła tam, gdzie najczęściej spędzamy czas w ogrodzie, unikniemy wtedy dokuczliwości komarów.

Basil-Basilico-Ocimum_basilicum-albahaca

9.Komarzyca – liście mają w składzie olejki eteryczne, których komary wprost nie znoszą. Dobrze wygląda posadzona zarówno w gruncie, jak i w doniczkach lub innych ozdobnych pojemnikach (np. wiszących). Liście komarzycy są dwukolorowe: zielone z białą obwódką.

Plectranthus_forsteri

 

10.Bodziszek cuchnący (anginka) – odwar z tej rośliny stosowany jest do płukania gardła przy anginie, hamuje też krwawienia, a olejki eteryczne służą do odstraszania komarów i innych dokuczliwych owadów.

Kakost smrdutý