W przypadku roślin ciemne pomieszczenie nie oznacza całkowitego braku dostępu światła, lecz jego ograniczenie w mniejszym bądź większym stopniu. Większa ilość gatunków roślin kwitnących wymaga wystawienia doniczki bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że mamy mocno ograniczone zasoby jeśli chodzi o wybór ciekawej i dekoracyjnej rośliny do pokoju o mniejszej ilości światła dziennego. Spośród wszystkich odmian roślin dobrze czujących się w cieniu wybrałam 14 najpopularniejszych i najefektywniejszych.

1. Paproć i wszystkie jej odmiany.

Ozdobna już samych liści, gęsto wyrastających i rozchodzących się na boki doniczki. Na świecie istnieją tysiące odmian paprotek, np. ‘Orliczka kreteńska’, ‘Nefrolepis wyniosły’ czy ‘Adiantum klinowate’ albo ‘Łosie rogi’. Paprotki z racji tego,iż w naturalnym środowisku rosną na dnie lasów doskonale radzą sobie z mniejszą ilością światła. Jednak należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, gdyż nie znoszą przesuszenia oraz zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Wystawienie ich na działanie promieni słonecznych może skutkować poparzeniem i odbarwieniem liści.

2. Zamiokulkas zamiolistny.

Niesamowicie dekoracyjna roślina, o grubych, mięsistych pędach i liściach. Bardzo wytrzymały na niedogodne warunki środowiskowe jak, brak wody, światła , suche powietrze czy choroby. Nazywany żelaznym kwiatem. Rzadkością jest pojawienie się w warunkach domowych kwiatów u tej rośliny, ale tak, zamiokulkas wytwarza kolbowate jasne kwiaty. Liście wyciągają się w kierunku światła, dlatego powinno się regularnie obracać doniczkę. Ostatnio bardzo popularna stała się odmiana o nazwie ‘Raven’, która charakteryzuje się bardzo ciemnymi, wręcz czarnymi liśćmi. Roślina ta zawiera w swoich sokach związki toksyczne, które mogą podrażnić błony śluzowe i skórę.

3. Skrzydłokwiat.

Charakteryzuje się pięknymi zielonymi liśćmi, wyrastającymi z krótkiego pędu. Jednak najokazalszą ozdobą rośliny są białe kwiaty. Skrzydłokwiat jest chyba najpopularniejszą rośliną wyłapującą z powietrza szkodliwe substancje. W naturalnym środowisku występuje u podnóża drzew, więc brak światła nie jest mu obcy. Jak większość roślin nie znosi przelewania ani stojącej wody, dlatego podlewamy roślinę tylko wtedy, kiedy widzimy , że ziemia w doniczce jest już sucha. Za najciekawsze odmiany do uprawy doniczkowej uważa się: ‘Sensation’, ‘Chopin’, ‘Cupido Opal’, ‘Euro Giant’. Podobnie jak w przypadku zamiokulkasu, skrzydłokwiat zawiera toksyczne soki, które mogą podrażnić błony śluzowe.

4. Palma koralowa.

Mało kto wie, że roślina ta doskonale znosi stanowisko półcieniste jak i pełen cień. Jej nietypowe, pierzaste liście nadadzą pomieszczeniu ciepła i wprowadzą trochę egzotyki do domu. Potrzebuję trochę więcej miejsca, z racji szeroko rozrastających się liści. Palma powinna mieć stale wilgotne podłoże, ale nie zalane korzenie. Powietrze również powinno być w miarę wilgotne. Wystawiona na pełne słońce po prostu uschnie.  Roślina ta, zarówno jak skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu.

5. Zielistka Sternberga.

Chyba najbardziej znana i najprostsza roślina do uprawy w warunkach domowych. Praktycznie nie ma żadnych wymagań, zatem zalecana jest dla początkujących ogrodników. Wybaczy nam, kiedy zapomnimy ją podlać, dostosuje się do stanowiska, w którym przyjdzie jej rosnąć, poradzi sobie z kiepskiej jakości podłożem. Jednym słowem roślina idealna dla osób zabieganych. Zielistka charakteryzuje się malowniczo ubarwionymi, podłużnymi liśćmi. Roślinka ta zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne, więc doskonałym miejscem dla niej będzie sąsiedztwo komputera czy telewizora. Dodatkowo wyłapuje z powietrza szkodliwe alergeny, takie jak kurz czy metale ciężkie. Obowiązkowo powinny stać w pokoju dziecka. Odmiany o jednokolorowych zielonych liściach idealne są do cienia i półcienia, natomiast odmiany jaśniejsze,dwubarwne wymagają trochę więcej światła. Z najlepszych odmian uznaje się: ‘Variegatum’, ‘Zebra’ czy ‘Ocean’. 

6. Peperomia.

Nieduża roślina, która upodobała sobie półcień jako doskonałe środowisko do rozwoju. Duża różnorodność w odmianach pozwala stworzyć bardzo ciekawą kompozycje z tych ozdobnych z liści roślin. Różnią się nie tylko zabarwieniem i kształtem liści, ale także pokrojem(zwisające, krzewiaste i wzniesione). Peperomia nie lubi nadmiaru wody, ale nie pogardzi wilgotnym powietrzem. Z odmian poleca się: peperomię gładką, peperomię kędzierzawą, tępolistną czy magnoliolistną.

7. Sansewieria.

Roślina zwana także Wężownicą. Niesamowicie wytrzymały okaz. Poradzi sobie z brakiem wody, słońca, suchym powietrzem a także słabym podłożem. Mieczowate, mięsiste liście stanowią dumę rośliny. Występują w jednej barwie, bądź z jasnymi obrzeżami. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej trasie, bądź w mieście to sansewieria będzie bardzo pomocna w oczyszczaniu powietrza ze szkodliwych związków. Tradycyjnie rośliny o ciemniejszym ubarwieniu liści wymagają cienia, tak jaśniejsze może niekoniecznie pełnego słońca, ale rozproszonego światła już tak. Źle znosi zalewanie korzeni, które prowadzi do obumierania rośliny. Wystawiona na zimowe przeciągi szybko zakończy swój żywot. Z bardziej znanych odmian to Sansewieria gwinejska oraz cylindryczna, która od niedawna zyskała na popularności. 

8. Kalatea.

Znana również jako ostrzeszyn. Roślina doniczkowa o efektownych, barwnych liściach podobnych do liści maranty. Ciekawostką jest fakt, iż wieczorem liście kalatei wznoszą się ku górze, przez co roślina wygląda jakby się modliła. Dlatego kalatea potocznie nazywana jest modlącą się rośliną. Jeśli chodzi o wymagania to kalatea ma ich trochę. Jej domem są tropikalne lasy, a raczej ich runo. Przywiązana do dużej dawki wilgoci i cienia, roślina ta nie należy do najłatwiejszych w uprawie. Należy zapewnić jej stanowisko z dala od promieni słonecznych, z duża dawką wilgoci, ale nie zalanych korzeni. Powinno się ją często zraszać i podlewać, ale nie zalewać. Podłoże z dodatkiem kwaśnego torfu powinno zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju. Wystawienie na pełne słońce powoduje odbarwienie się liści, które stają się mało atrakcyjne. Kalatea żółtawa dodatkowo ozdobiona jest żółtymi kwiatami, które na tle i tak już ozdobnych ciemnych liści wyglądają nie mniej imponująco. 

9. Maranta.

Podobnie jak jej kuzynka kalatea ma bardzo urodziwe liście, a dobrze dobrane odmiany pozwalają stworzyć niezwykle spektakularną kompozycję. Maranty nie mają zbyt dużych wymagań środowiskowych. Doskonale znoszą półcień. Podłoże powinno być w miarę wilgotne, podobnie jak powietrze. Suche powietrze powoduje powolny wzrost i kiepski ogólny stan rośliny. Wymaga częstego zraszania liści, z racji tego że w naturalnym środowisku rośnie w wilgotnych lasach. Dzięki temu polecana jest do uprawy w łazienkach. Najbardziej znaną odmianą jest ‘Fascinator Tricolor’.

10. Difenbachia.

Jak wszystkie rośliny w tym zestawieniu nie znosi wystawienia na pełne słońce. Jeśli zasychają brzegi liści, znaczy to nic innego jak za mało wody i przesuszone korzenie. Jeśli liście zaczynają żółknąć roślina ma za dużo słońca.Difenbachia charakteryzuje się liśćmi nakrapianymi białymi plamkami, które zanikają jeśli ustawimy je w zbyt ciemnym miejscu. Roślina ta nie toleruje przeciągów ani braku wilgotności. Tradycyjnie jak wszystkie rośliny pochodzące z Ameryki Południowej wymaga zraszania i zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża, bez zalania systemu korzeniowego. Sok, który zawiera w sobie difenbachia jest trujący, ponieważ zawiera strychninę podrażniającą błony śluzowe. Najbardziej znaną odmianą jest ‘Tropic Show’ lub ‘Exotica’.

11. Filodendron.

Chyba wszystkim znany z charakterystycznych liści w kształcie serca bądź strzałki. Bez problemu toleruje pomieszczenia z rozproszonym światłem i półcień. Roślina wystawiona na pełne słońce ulegnie poparzeniom. jako pnącze wymaga palika lub innego rodzaju podpory, żeby miała na czym zawiesić swoje z biegiem czasu ciężkie łodygi. Podlewamy je tylko wtedy, kiedy górna warstwa ziemi jest już sucha. Nie wolno doprowadzić nam do przelania systemu korzeniowego. Filodendrony lubią zraszanie miękką wodą… częste zraszanie. Szybko i łatwo można roślinę rozmnażać. 

12. Monstera.

Roślina na topie. Aktualnie przezywa prawdziwy renesans. W każdym katalogu o tematyce wystroju wnętrz i doboru roślinności na pierwszym miejscu (zasłużenie) znajduję się monstera. Roślina ta potrafi osiągnąć imponujące rozmiary, dlatego należy zapewnić jej dużo miejsca. Znana z ogromnych i błyszczących liści, w zależności od odmiany bardziej lub mniej podziurawionych. Im starsza roślina, tym łodygi potrzebują wsparcia w postaci podpór. Tak właściwie to monstera nie ma specjalnych wymagań. Wystarczy ustawić ją w miarę zacienionym miejscu, ale nie zupełnie pozbawionym dostępu do światła. Całkowity jego brak może skutkować zanikaniem charakterystycznych wcięć w liściach. Jeśli chodzi o podłoże, to na spodzie doniczki powinien znajdować się solidny drenaż, ponieważ roślina ta dobrze czuje się w przepuszczalnym podłożu, wolnym od stojącej wody. Jeśli zapewnimy jej systematyczne (kiedy podłoże będzie suche) podlewanie i zero kurzu na liściach odwdzięczy się dosłownie “monstrualną” wielkością. Dodatkowo monstera jest miłośniczką zraszania miękką wodą, ale nie taką prosto z kranu. Uwaga! Ciekawostka! Monstera płacze. Z płaczu na zmianę pogody znane są kalie, ale jak się okazuje nie tylko one. Monstera dosłownie reaguje płaczem na zmianę wilgotności powietrza, a co za tym idzie jest w stanie “powiedzieć” nam, że będzie padać. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie powinno się wycierać “łez” z rośliny. Same liście są nam w stanie powiedzieć, co robimy źle jeśli chodzi o pielęgnację. Jeśli roślina jest na pełnym słońcu- liście są poparzone i blade. Jeśli liście mają ciemne plamy- wystawione są na zbyt niską temperaturę. A kiedy są brunatne i/lub żółte-monstera została przelana. Najpopularniejszą odmianą jest Monstera dziurawa i Monstera ukośna.

13. Bluszcz.

Tak po prostu bluszcz. Zapomniana roślina pnąca,która idealnie nadaje się do pomieszczeń nawet z bardzo dużym ograniczeniem dostępu do światła. Na rynku istnieje kilka bardzo ciekawych odmian tej rośliny, różniące się kształtem i zabarwieniem liści oraz siłą wzrostu, ale tylko dwie z nich śmiało możemy ustawić w mieszkaniu (kanaryjski i pospolity). Bluszcz o jasnych liściach będzie wymagał więcej dostępu do światła, ale nie pełnego słońca. Cała reszta to prawdzie rośliny mroku. Ogólnie bluszczowate nie należą do rodziny roślin bardzo wymagających. Zapewniając im stale lekko wilgotne podłoże i w miarę chłodne miejsce (jeśli takiego nie ma, wystarczy zraszać roślinę) uzyskamy zdrowe liście i pięknie zwisający lub pnący się pokrój. I tak jak w przypadku każdej omawianej tu rośliny, bluszcz także źle znosi stojącą wodę. Bardzo ważną informacją, jest fakt iż roślina ta należy do kręgu roślin trujących, zawierających saponinę. Doniczka z tym “kwiatkiem” powinna być postawiona poza zasięgiem dzieci, zwierząt i ciekawskich dorosłych. 

14. Aglaonema.

Kolejny przykład rośliny łatwej w uprawie, z przeznaczeniem do pomieszczeń z rozproszonym światłem i ciemnych. Aczkolwiek aglaonema poradzi sobie również w pełni nasłonecznionym miejscu. Liście są długie, zielone z charakterystycznymi różnymi wzorami. Z wymagań warte zaznaczenia jest zachowanie odpowiedniej wilgotności poprzez zraszanie rośliny oraz utrzymywanie w czystości liści. Nie przelewamy. Należy zapewnić jej dość dużo miejsca, z racji silnego wzrostu. I to by było na tyle. Ciekawostką jest to, że aglaoneme można uprawiać metodą hydroponiczną, co daje +10 do wizualnego efektu. 

I tak oto powstała mała ściąga roślin nadających się do uprawy w warunkach ograniczonego braku dostępu do światła. Wybierając odmiany powinniśmy pamiętać, że większość z nich pochodzi z ciepłych i wilgotnych krajów, a co za tym idzie istnieją punkty w pielęgnacji, których nie można bagatelizować. Zadbana roślina to piękna roślina. Piękna roślina to wspaniała dekoracja w pomieszczeniu. Zachwycająca wszystkich dekoracja w pomieszczeniu to szczęśliwy właściciel.