5 gatunków bylin okrywających glebę.

$_72Kiedy nie chcemy mieć wszędzie trawnika, albo owy trawnik będzie po prostu kiepsko rósł pod drzewami, to najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest posadzenie roślin okrywających glebę. Dlaczego niektóre gatunki bylin idealnie nadają się do okrycia powierzchni ziemi, i wyglądają przy tym oryginalnie i estetycznie? Otóż, są to rośliny, które przystosowały się do rozwoju bez dużej ilości światła, oraz w szybkim czasie są w stanie zagospodarować przeznaczone dla nich miejsce. Dzieję się tak, dzięki temu, że owe gatunki posiadają długie pędy, wytwarzają rozłogi nadziemne, mają niski (5-10 cm) i płożący się wzrost, a ich pokrój jest krzaczasty. Byliny te tworzą gęste okrywy. Dodatkowym plusem dla tej grupy roślin jest fakt, że ich gesty pokrój prawie całkowicie zakłóca pojawienie się chwastów, co w dużym stopniu ułatwia pielęgnację ogrodu.

Gdzie najlepiej posadzić rośliny okrywowe? Najlepszym rozwiązaniem są miejsca zacienione, w których trawa z powodu braku braku wystarczającej ilości światła będzie mizernie wyglądać. Na zboczach, na których koszenie sprawia wiele trudności, lub jest niemożliwe, oraz jako tło podkreślające urok samotnych roślin i ozdobnych elementów. Rośliny okrywowe nadają naturalny wygląd naszemu ogrodowi. Doskonale uzupełniają luki pod drzewami. Zastosowanie tego typu rozwiązania w ogrodzie staje się w ostatnich latach bardzo modne.

1.Runianka pospolita (Pachysandra terminalis)

2316202_com_japanesesp Green Carpet Japanese Spurge   820082

Jest to zimozielona bylina dorastająca do ok. 30 cm wysokości i wytwarzająca rozłogi. Kwitnie na biało w okresie wiosennym, jednak kwiaty są niepozorne. Liście są skórzaste i ciemnozielone. Runianka uwielbia stanowiska półcieniste i całkowicie zacienione, o glebach świeżych i zawierających mało wapnia. Runianka japońska jest byliną wytrzymałą, lecz trującą.

2.Jasnota plamista (Lmium maculatum)

3651770124_da64344899_b Graphicality-UK_151013_40

 

Preferuje miejsca półcieniste i chłodne, o glebach raczej wilgotnych i zasobnych w składniki pokarmowe. To bylina dzika, którą można w łatwy sposób pielęgnować. Ma wyjątkowo ozdobne ulistnienie. Liście są barwy ciemnozielonej ze srebrnymi plamkami, są pomarszczone i jajowate. Kwitnie od maja do lipca na różowo ( ‘Chequers’ ) bądź biało. Dorasta do 40 cm wys. i nie rozprzestrzenia się sama. Odmiany jasnoty różnią się ubarwieniem kwiatów oraz liści. Większość z tych odmian można kosić.

3.Barwinek pospolity (Vinca minor)

Vinca-minor-blau_MjgxMzQ4MVo Vinca minor

 

To chyba najbardziej popularna roślina używana do okrywania gleby. Przede wszystkim dużym plusem są zimozielone, błyszczące i skórzaste liście, zabarwione na ciemnozielony kolor. Całość rośliny dodatkowo dekorują jasnoniebieskie bądź fioletowe kwiatki, które pojawiają się w maju. Barwinek tworzy duże skupiska płożących się roślinek, które najlepiej czują się w miejscach całkowicie bądź częściowo zacienionych. Preferuje gleby raczej świeże, wilgotne i luźne.

4.Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Glecoma_variegata-max-500 lcc-b-142-2

 

jest to bardzo cenna roślina okrywowa sadzona pod krzewami i drzewami. W naturalnym środowisku spotkać go można na łąkach, w lasach oraz na obrzeżach zarośli. Bluszczyk tworzy długie rozłogi, które w zależności od stanowiska są mniej lub bardziej ulistnione. Liście są błyszczące, o brzegach karbowanych . Kwitnie na fioletowo wiosną od kwietnia do maja, oraz jesienią. Doskonale czuje się na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych i próchniczych.

5.Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypelatum)

SONY DSC pflanzenbilder-geranium-platypetalum-tiny-monster-bodendecker-storchschnabel

 

Bogate ulistnienie tego gatunku sprawia, że doskonale pełni on rolę rośliny okrywowej. Dorasta do 70 cm wysokości. Liście są owłosione, jasnozielone, a kwiaty niebiesko-fioetowe. Bodziszek kwitnie od czerwca do lipca. Dobrze rośnie na stanowiskach lekko ocienionych, o glebach żyznych. Najlepsza odmiana to ‘Georgia Blue’ – silnie rosnąca, o szerokich liściach i pięknych kwiatach.