Podlewanie to bardzo ważna czynność w uprawie i pielęgnacji roślin. Umiejętne dostarczenie wody naszym ogrodowym roślinom zaowocuje pięknym i zdrowym ich wyglądem. Pamiętać musimy o kilku bardzo ważnych zasadach podlewania.

1.Podlewamy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, nigdy w czasie silnego słońca i południowego upału.

2.Lepiej podlać raz a dobrze i obfite, niż kilka razy skąpo.

3.Jeśli powierzchnia ziemi jest silnie wysuszona to podlewamy ją powoli, kilkakrotnie w krótkich odstępach czasowych.

4.Jeśli używamy do podlewania konewki lub węża ogrodowego, to strumień wody kierujemy na glebę, nigdy nie na liście. Strumień wody nie powinien być zbyt silny, aby nie spłukał gleby.

5.Jeśli dopiero co posadziliśmy rośliny to nie powinniśmy podlewać ich silnym strumieniem wody i lepiej nawilżyć kilkakrotnie glebę wokół nich.

6.Rośliny świeżo posadzone przez nas powinny dobrze się ukorzenić, co pozwoli im pobierać dostarczaną przez nas wodę. Jeśli tego nie zrobią, to mogą gnić z powodu nadmiaru wody, której nie będą w stanie szybko pobierać.

7.Posadzone drzewa otoczyć powinniśmy tzw. „doniczką”, czyli grobelką z ziemi o wys. ok. 5-7 cm. Dzięki niej woda w czasie podlewania nie będzie uciekała. Dobrze jest położyć końcówkę węża na korzenie drzewa i lekko odkręcić wodę, tak aby strumień był słaby.

8.Po podlaniu, kiedy gleba już obeschnie dobrze jest ją lekko spulchnić, unikniemy wtedy pojawienia się twardej skorupy