hemerocallis_fulvaLipiec i sierpień to okres kulminacyjny, kiedy kwitnie wiele bylin z rodzin liliowców oraz złożonych. Nasze ogrody zdominowane są przez odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Liliowce bardzo imponująco wyglądają w połączeniu z kosaćcem syberyjskim. Sadzić je można nad oczkiem wodnym, na słonecznym skraju zarośli roślin drzewiastych oraz oczywiście na rabatach. Najlepiej sadzić je w małych grupach.

Wiele bylin, które zachwycają swymi kwiatami w porze urlopowej okazale wygląda jeśli odpowiednio dobierzemy kontrastujące ze sobą kolory. Możemy również stworzyć rabatę lub grupę ogrodową tylko w jednym kolorze, np. żółtego. Dominować będą wtedy odcienie złota, bladej pomarańczy, cytryny oraz bladej rdzy. Takie ciepłe barwy ożywią każdy ogród. Do najczęściej spotykanych letnich kwiatów zalicza się:

słonecznik szorstkiSłonecznik szorstki (Heliopsis helianthoides var. Scabra) – jest to gatunek długo kwitnący, o kwiatach żółtych lub pomarańczowych, które z wyglądu przypominają złocienie. Kwitnie od lipca do września. Ciemnozielone liście dają piękne tło dla złocistych kwiatów. Dorasta do 150 cm (są niższe odmiany). Słonecznik ten lubi ciepłe i słoneczne stanowiska, o glebach świeżych i zasobnych w składniki pokarmowe. Najczęściej spotykane odmiany to ‘Gold gefieder’ (kwiaty złocistożółte, wys. 140 cm) oraz ‘Jupiter’ (duże, pomarańczowożółte kwiaty, wys. 170 cm)

Dzielżan ogrodowy (Helenium x hybridum) – Istnieje wiele odmian tej byliny. Kwitnie od czerwca do września na kolor pomarańczowy, żółty, brązowo – czerwony z czarnym lub brązowym środkiem. Ma kępkowaty pokrój i wysokość ok. 60 -150 cm. Dzielżan rośnie bardzo wolno. Stanowisko preferuje takie samo jak słonecznik szorstki.

Liliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva) – Kwiaty cytrynowożółte oraz pomarańczowe. Bardzo wonne. Dorasta do 120 cm (są odmiany niższe). Kwitnie od czerwca do września. Do godnych polecenia odmian zalicza się ‘Bonanza‘ – o dużych, żółtych kwiatach z brązowym środkiem i kwietnie od lipca do września; ‘Crimson Pirate’ – duże, ciemnoczerwone kwiaty, kwitnie lipiec – sierpień; hemerocallis-fulva---langszinu-sasliliom‘Hyperion’ – duże, cytrynowożółte kwiaty, kwitnie od czerwca do sierpnia; ‘Maikonigin‘ – małe, jasnożółte kwiaty, kwitnie V i VI; ‘Pink Damask’ – duże i różowe kwiaty, kwitnie w VI i VII; ‘Stella d’Oro’ – małe, żółte kwiaty, kwitnie od VI – X, wys. 30 cm; Liliowce preferują stanowiska słoneczne oraz półcieniste (czerwone odmiany). Wymagają gleby raczej wilgotnej, chociaż niektóre odmiany dobrze radzą sobie na suchym podłożu.

Rudbekia okazała oraz lśniąca (Rudbeckia fulgida var. Speciosa/ Rudbeckia nittida) – Rudbekie te dorastają do 150 cm wys. Kwiaty żółte. Rudbekia okazała ma łodygę i liście owłosione, kwitnie od lipca do października. Najbardziej popularną odmianą jest ‘Goldsturm’ – duże kwiaty, średnicy ok. 12 cm. Rudbekia lśniąca zaczyna kwitnąć już w czerwcu. Liście są lśniące. Odm. ‘Herbst sonne’ – do 200 cm wys., sztywne pędy i duże, lśniące kwiaty. Rudbekie dobrze czują się na każdej glebie, na słonecznym stanowisku. Wykorzystać można te kwiaty do tworzenia rabat, grup parkowych i ogrodowych, oraz na kwiat cięty.

Pysznogłówka ogrodowa (Monarda x hybrida) – Roślinę tą upodobały sobie motyle i pszczoły. Kwiaty barwy karminowej, szkarłatnej, purpurowej, białej, różowej i fioletowej. Kwitnie od lipca do września. Liście pięknie odbijają na tle kwiatów, są soczysto zielone do ciemnozielonych i są bardzo aromatyczne. Pysznogłówka dorasta do 130 cm. Lubi stanowiska słoneczne i ciepłe.floks, płomyk

Floks (płomyk) wiechowaty (Phlox paniculata) – Ulubiona, pachnąca i wspaniała bylina z wieloma odmianami. Kwiaty mogą być barwy białej, różowej, purpurowej, karminowej lub fioletowej. Kwitną od lipca do września (powtórne kwitnienie na pędach bocznych). Ma pokrój kępkowaty i dorasta do 130 cm wys.(niektóre odmiany mają ok 70 cm wys.). Stanowisko słoneczne, chłodne, gleby świeże, do wilgotnych, zasobne i próchniczne. W pierwszych latach należy je sadzić z nagietkami, żeby uniknąć często występującego porażenia przez nicienie.