CZERWIEC

      Czerwiec to miesiąc dość ciężkiej pracy. Pogoda jest zazwyczaj ciepła, słoneczna i sprzyjająca pracom ogrodniczym.

Regularne podlewanie.
Wszystkie rośliny wymagają w tym miesiącu, jak i kolejnych regularnego i obfitego podlewania. Trawnik podlewamy rano lub wieczorem. Zraszanie wodą w ciągu dnia, w największym słońcu zakończyć się może poparzeniem trawy. Kwiaty rosnące w skrzynkach balkonowych lub na tarasach mogą wymagać podlewania nawet dwa razy dziennie. Bez odpowiedniej ilości wody zaczną przysychać i obumierać, co wiąże się z nie estetycznym wyglądem balkonu.

podlewanie
Rabaty kwiatowe, skalniaki i pozostałe rośliny w ogrodzie również wymagają regularnego podlewania. Pamiętajmy jednak, aby nie podlewać ich w pełnym słońcu.

Nawożenie i odchwaszczanie
Zaczynamy swoją odwieczną walkę z uporczywymi chwastami. Ich regularne usuwanie jest konieczne z tego względu, że zabierają one uprawianym roślinom cenne składniki pokarmowe z podłoża, a także zaduszają całe rośliny, zabierając im dostęp do światła. Warto jest ściółkować rośliny np. skoszoną trawą lub korą drzewną, które utrudniają wzrost niepożądanym gościom. Bardzo ważne jest systematyczne odchwaszczanie i spulchnianie gleby w warzywniku. Dodatkowo powinniśmy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości składników pokarmowych w postaci nawożenia. Trawnik możemy nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Rośliny balkonowe też dobrze jest raz na jakiś czas podlać nawozem płynnym przeznaczonym dla kwiatów balkonowych.

Dzielenie cebul
W tym czasie warto wykopać i rozdzielić cebule tulipanów i innych roślin cebulowych, np. narcyzy ( co 2 lata). Tulipany dzielimy co roku, natomiast inne kwiaty cebulowe co 2-3 lata. Wykopujemy cebule i dzielimy je, kiedy 1/3 łuski jest zbrązowiała.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów krzewów ozdobnych
Usuwanie przekwitłych kwiatostanów jest o tyle ważne, że roślina nie zużywa składników pokarmowych na wytwarzanie owoców, które są nam niepotrzebne (chyba, że owoc jakiegoś gatunku podoba się nam, to wtedy zostawiamy kwiatostany).Dzięki temu w następnym roku spodziewać się możemy obfitego kwitnienia. Usuwamy kwiatostany różaneczników (robimy to bardzo delikatnie rękoma), lilaków czy róży. Dodatkowo możemy usunąć dzikie odrosty, które wyrastają u dołu rośliny.

Wysiew kwiatów dwuletnich.

malwa
Wysiewamy gatunki kwiatów dwuletnich takich, jak : bratki, stokrotki, malwy czy goździki brodate

Czerwiec jest też idealnym miesiącem, na przeprowadzenie pierwszego koszenia łąki kwiatowej.

Owoce
Już na początku tego miesiąca zbierać możemy owoce truskawek, a pod koniec czerwca czereśnie, wczesne odmiany malin i porzeczek. Po 24 czerwca (tj. po nocy świętojańskiej) możemy przerzedzić zawiązki owoców jabłoni, gruszki i innych drzewek owocowych, w celu uzyskania bardziej dorodnych owoców. Na pniach śliwek i jabłonek umieścić możemy opaski chwytne, przeznaczone do wychwytywania gąsienic owocówek. W celu ochrony tak powszechnie lubianych przez szpaki owoców czereśni i wiśni narzucić możemy na te drzewka specjalne siatki ochronne. Jeśli uprawiamy maliny, to dobrze jest je przerzedzić trochę i zostawić tylko silnie rosnące.

truskawkaczeresniaporzeczkamaliny

Warzywa
W warzywniku palikujemy pomidory, aby pod ciężarem owoców nie łamały się. Możemy w celu ciągłego zbioru wysiać koperek i pietruszkę. Na początku miesiąca siejemy dynię i ogórki. Dosiać możemy fasolę szparagową, sałatę i rzodkiewkę. Systematycznie podlewamy, spulchniamy i odchwaszczamy glebę.

W czerwcu sporządzić możemy sadzonki pędowe z drzew i krzewów liściastych

Szkodniki
Szczególną uwagę zwrócić musimy na mszyce. Są one wszędzie. Jeśli zdecydujemy się na zwalczanie chemiczne to oprysk przeprowadzać powinniśmy w odległości min. 30 cm od rośliny. Jeśli nie chcemy chemii w naszym ogrodzie to usuwać można wierzchołki roślin z całą kolonią mszyc i najlepiej jest je spalić. Istnieje też kilka pożytecznych owadów, które stanowią zagrożenie dla mszyc, np. skorek, biedronka czy złotooki.

mszyceroza
Oprócz mszyc innym popularnym zagrożeniem jest mączniak. Często występuje przy sprzyjającej mu pogodzie, czyli kiedy jest ciepło i wilgotno. Najlepiej zwalczać go preparatami siarkowymi, ale pamiętać musimy, że nie działają one dobrze na samą roślinę.