Od jakiegoś czasu na sklepowych półkach spotkać można wrzosy i wrzośce –  symbole zbliżającej się jesieni. W związku z tym bardzo często spotykam się z pytaniem “Jak odróżnić wrzos od wrzośca?”.

Mimo, że rośliny te są niemalże identyczne istnieje kilka cech w ich wyglądzie i “życiu”, dzięki którym będziemy umieli użyć poprawnej nazwy.

Różnią się czasem kwitnienia

Po pierwsze wrzosy to rośliny kwitnące od połowy lata do późnej jesieni, natomiast wrzośce przybierają kolorowe barwy na wiosnę do wczesnego lata. Istnieją oczywiście odmiany wrzośca, które kwitną na równi z wrzosami ( Mrs. Maxwell czy Holden Pink). Jednak jesień niezmiennie kojarzyć się będzie z wrzosami.

Kwitną na różne kolory

Po drugie mimo, że wrzosowiska wszystkim kojarzą się z kolorem fioletowym to tak naprawdę tylko wrzosy kwitną w tej barwie plus barwa biała. Kolory te są stonowane, łagodne (wrzos pospolity). Na rynku pojawiają się odmiany wrzosa o kwiatach barwionych na niebiesko, żółto czy czerwono. Kwiatostan składa się z pokaźne liczby małych kielichów. Wrzośce natomiast obfitują w soczyste kolory purpury (wrzosiec czerwony), różu , ostre fiolety czy piękną barwę karminową. Kwiaty mają kształt małych dzbanuszków.

Odróżnia je kształt liści

Po trzecie liście. Liście wrzosu są zimozielone i mają kształt małych łusek rosnących pod kątem. Większość odmian posiada liście barwy zielonej, chociaż zdarzają się też w kolorze szarym. Wrzośce mają liście w kształcie charakterystycznych igiełek rosnących prostopadle do łodygi, potrafią być zimozielone.

Wieloletnie, a jednoroczne

Po czwarte, wrzosy to krzewinki, które jeśli odpowiednio zadbamy o ich stanowisko cieszyć będą oko przez wiele lat. Oczywiście można tworzyć z nich piękne kompozycje w donicach, koszach czy skrzyniach, jednak najlepiej czują się sadzone do gruntu. Wrzośce to w większości rośliny jednoroczne, ponieważ mają bardzo niską odporność na mróz. Są bardzo delikatne i wrażliwe na przesuszenie, czego efektem jest natychmiastowe zrzucanie liści. W porównaniu do wrzosa wrzosiec jest częściej stosowany jeśli chodzi o tworzenie jesiennych kompozycji w doniczkach.

Sami widzicie, że gdy pozna się kilka podstawowych różnic pomiędzy tymi dwiema roślinami rozpoznanie ich okaże się niezwykle banalne. Rynek ogrodniczy każdego roku dostarcza nam kilka nowych odmian. Jednak wrzos pospolity zawsze pozostanie wrzosem pospolitym, a wrzosiec krwisty na dobre przywłaszczył sobie swą nazwę od soczystej purpurowej barwy.