Jak przygotować ogród dla dziecka? Dziecko w ogrodzie.

Ogród stanowi dla dziecka wielkie pole do popisu jeśli chodzi o pomysły, zabawę i psoty. Jeśli jest już w wieku pozwalającym na samodzielną zabawę, pozostawienie go w ogrodzie bez opieki nie zawsze da nam spokój podczas gotowania np. obiadu. Musimy mieć pewność, że nasz ogród jest dobrze przygotowany na użytkowanie przez najmniejszego członka rodziny.

Przede wszystkim zadbać powinniśmy o solidne ogrodzenie, które nie będzie zakończone ostrymi prętami lub drutem kolczastym. Dziecko posiada dar odnajdywania najmniejszych szczelin, przez które w łatwy sposób może wydostać się poza teren posesji. Wpadałoby na czas zabawy dziecka w ogrodzie dobrze zamknąć furtkę i bramę wjazdową, ponieważ nawet jeśli będzie miało mini cyrk pod nosem i tak ciekawość tego co jest za ogrodzeniem będzie większa:)

Trawa. No właśnie tu pojawia się pytanie ile takie podłoże jest w stanie znieść. Dziecko będzie kopać, biegać i ciągnąc po niej różne przedmioty, dlatego jeśli planowaliśmy założenie ozdobnego trawnika to nasza pociecha już zadba o to aby trawnik nie miał nic wspólnego z nazwą „ozdobny”. Warto zainwestować w wytrzymałą trawę, najlepiej wybrać sportową mieszankę nasion.

Maluchy rzadko usiedzą w jednym miejscu. Wszystko w ogrodzie będzie je ciekawiło, nawet niewinnie wyglądający skalniak. Stanowić on będzie rodzaj wyzwania dla bawiącego się dziecka. Bądźmy pewni, że prędzej czy później jego szczyt zostanie zdobyty, i nie obędzie się bez płaczu nad zniszczonymi i zdewastowanymi bylinami. Dziecko nie zna pojęcia litość:)

Ciekawość dziecka nie zna granic, zwłaszcza jeśli bawi się w grupie. Ich ofiarami w ogrodzie często padają różne części roślin, od kwiatów, po liście i owoce, bo przecież są takie kolorowe i trzeba je włożyć do ust. Jeśli mamy małe pociechy to musimy wiedzieć które rośliny są trujące i mogą stanowić dla nich ogromne zagrożenie. Powinniśmy zrezygnować z niektórych gatunków, a jeśli już je mamy to zabezpieczyć je w odpowiedni sposób, poprzez założenie siatki lub innego rodzaju ogrodzenia.

Do najpopularniejszych trujących gatunków roślin ozdobnych należą:

wawrzynek wilczełyko – kwitnie wczesną wiosną (II – III), jego owoce pojawiają się latem i są kuliste i czerwone. Cała roślina jest silnie trująca. Dla dorosłego człowieka zjedzenie ok. 10 dojrzałych owoców może zakończyć się śmiercią. Dziecku wystarczy jeden owoc! Wawrzynek wilczełyko zawiera glikozydy. Porażeniu może ulec nawet skóra i błony śluzowe jeśli dojdzie do ich kontaktu z tą rośliną. Mogą wystąpić pęcherze, zaczerwienienie i obrzęki.

Daphne_mezereum_fruits

Cis pospolity – owocem jest czerwona osnówka, otaczająca nasiona i jest to jedyna nie trująca część tej rośliny. Cała reszta zawiera trującą toksynę, która przyczynia się do zatrucia układu krwionośnego.

Taxus_87119809

Bieluń (datura) – kwiaty tej rośliny przypominają duże trąby. Zawiera duże ilości alkaloidów tropaniowych, które wywołują halucynacje. Zjedzenie dużej ilości nasion może okazać się śmiertelne.

datura1

Naparstnica – posiada silnie trujące toksyny

glicynia – nasiona tej rośliny są bardzo trujące

barwinek pospolity – znana roślina okrywowa o niebieskich kwiatkach, z wyglądu niewinna, ale w jej skład wchodzi minoryna, pubescyna, winina, jest lekko trująca

Ciemiernik – warto wiedzieć, że cała roślina jest trująca

rącznik pospolity – z wyglądu przypomina małego kasztanowca, ma ciekawe owoce przypominające małe, zwinięte w kulki jeżyki. Dla dzieci mogą stanowić one atrakcję godną bliższego poznania i zasmakowania. Nasiona znajdujące się w tych „jeżykach” zawierają rycynę i są śmiertelnie trujące. Dla przykładu dla dorosłego, silnego człowieka zjedzenie chociażby 2-3 nasion może zakończyć się wiecznym spoczynkiem w grobie.

6a00d8341d64c453ef01543595e04e970c-640wi

Konwalia majowa – znana chyba wszystkim i niezmiernie kojarzona z wiosną. Kiedy roślina przekwitnie wytwarza czerwone i kuliste owoce. Cała jest trująca. U dzieci zatrucie objawiać się może zaburzeniami w układzie pokarmowym oraz pracy serca.

Winobluszcz – roślina pnąca, o bardzo trujących niebieskich owocach

ostrokrzew – ma barwy pomarańczowej / czerwonej kuliste owoce, które są bardzo trujące

1325611867

tojad mocny – zawiera akonitynę, która paraliżuje układ nerwowy oraz mięśnie, co może skończyć się śmiercią

naparstnica purpurowa – jej liście zawierają glikozydy, wywołujące silne zawroty głowy, biegunkę czy problemy ze wzrokiem

oleander – roślina raczej trzymana w domu w doniczce, zawiera oleandrynę wywołującą mdłości, zaburzenia pracy serca, wymioty a nawet śmierć.

Złotokap – zawiera trujące alkaloidy, które odpowiadają za paraliż nerwów

Oprócz roślin trujących w naszym ogrodzie dziecko narażone jest także na kolce i ciernie, które posiadają róże, berberysy, ogniki, pigwowce.

Pyracantha_coccinea#629c#2_400  stock-footage-common-barberry-berberis-vulgaris

Dodatkową ciekawość malucha wzbudzą na pewno latające w ogrodzie owady. Niestety spotkania dziecka z nimi nie jesteśmy w stanie uniknąć. Ogród jest źródłem pożywienia dla owadów, które przy okazji spotkania z człowiekiem, a zwłaszcza ciekawskim berbeciem nie ośmielą się nie bronić. Do najczęściej spotykanych owadów, powodujących płacz dziecka są: pszczoły, trzmiele, szerszenie, osy, komary, meszki, kleszcze czy pająki. Starszemu dziecku wytłumaczymy, że takie zwierzątka należy dla własnego bezpieczeństwa zostawić w spokoju, ale małemu możemy tłumaczyć i tłumaczyć a ono i tak zrobi po swojemu:)

childrens-b-920x920-hideaway-slideDoskonałym pomysłem jest urządzenie kącika zabaw w ogrodzie. Taki mini plac zabaw powinien znajdować się w dobrze widocznym miejscu ogrodu, tak żeby rodzic miał stały kontakt wzrokowy z bawiącą się pociechą. Znając dzieci szybkość ich przemieszczania się jest wprost zadziwiająca, dlatego ważne jest ulokowanie zabawek tak, aby były widoczne z okna najczęściej użytkowanego pomieszczenia, np. kuchni. Jeśli kupujemy np. zjeżdżalnię, plastikowy domek, huśtawkę, konika, piaskownicę, basenik czy trampolinę zwrócić uwagę musimy na jakość wykonania oraz materiał. Zabawki ustawiane w ogrodzie dla dzieci nie powinny zawierać ostrych kantów, wystających drzazg ani różnego rodzaju gwoździ, na które maluchy mogą łatwo się nadziać. Sklep, w którym kupujemy powinien być zaopatrzony w sprzęt pochodzący z wyspecjalizowanych firm – chodzi tu o bezpieczeństwo naszych dzieciaczków.

Ważną rzeczą jest to, aby dzieci ulokowany swój kącik miały w miarę zacienionym miejscu. Bawiąc się na pełnym słońcu narażone są na udar słoneczny.

Znając tendencję do upadków najmłodszych bywalców ogrodu miejsce ich zabawy wyłożone powinno być miękkim materiałem, np. piaskiem, trawą lub specjalną gumą. Ograniczy to ilość siniaków, guzów, wszelkiego rodzaju zadrapań oraz płaczu i krzyku naszego dziecka.

Niezmiernie kuszące i niebezpieczne może być oczko wodne, dlatego lepiej z niego zrezygnować, a jeśli już takie posiadamy powinniśmy je dobrze odgrodzić od reszty ogrodu.

Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie sprzętu ogrodniczego. Nie możemy pozwolić sobie na pozostawienie grabi, kosiarki, kosy czy nożyc w zasięgu wzroku dziecka. Bóg jeden wie jaki użytek zrobiłoby dziecko z takich narzędzi. Pewne jest, że nic dobrego by z tego nie wynikło. Dlatego albo zainwestować musimy w małą szopkę na narzędzia (w dodatku solidnie zamkniętą, bo nasze dzieci to zawodowi włamywacze) albo dobrze przechowywać je np. w piwnicy lub garażu.

W tak przygotowanym ogrodzie nasze dziecko powinno być bezpieczne, nie znaczy to jednak, że możemy spokojnie usiąść przed telewizorem z myślą, że maluch siedzi sobie w piaskownicy. Umysł dziecka to prawdziwa skarbnica pomysłów, na które nie wpadłby żaden dorosły, dlatego trzeba mieć je na oku, zwłaszcza wtedy kiedy są podejrzanie spokojne:)