malinkaSłodki smak malin kojarzy się z dzieciństwem, wakacjami i pysznymi deserami. Owoce malin możemy mieć na wyciągnięcie ręki we własnym ogrodzie. Istnieje wiele odmian owocujących nie tylko na pędach dwuletnich, ale także na pędach jednorocznych. Owoce malin nie są tylko koloru czerwonego, tzw. malinowego, ale także żółtego i czarnego.

Przygotowanie podłoża pod te krzewy najlepiej zacząć poprzedniego roku od odchwaszczenia terenu i zastosowania odpowiedniego nawożenia nawozami naturalnymi, np. obornikiem, a także od przygotowania pH gleby. Maliny dobrze rosną na glebach lekko kwaśnych, gdzie pH wynosi 5,5 – 6,5; żyznych, próchnicznych i dostatecznie wilgotnych. Nie znoszą gleb ciężkich zlewnych, podmokłych i piaszczystych.

Najlepiej jest je sadzić wczesną wiosną, unikniemy wtedy problemu zimy bez śniegu, który ochroniłby korzenie krzewu przed mrozami. Można sadzić maliny też jesienią ( koniec X – początek IX).

Do naszego ogrodu wybieramy tylko zdrowe sadzonki odmian odpornych na przymrozki i choroby i kupujemy je w sprawdzonych oraz zaufanych centrach ogrodniczych lub szkółkach.

sadzonki
Maliny uwielbiają słońce, a więc dobrze rosnąć będą na stanowiskach słonecznych; w półcieniu też będą owocować.

Sadzimy je w odległości 50 cm od siebie, na głębokość ok. 15 cm. Maliny sadzimy dość płytko, przysypujemy ziemią, dobrze ugniatamy i podlewamy. Jeśli sadzimy je jesienią to warto jest przykryć korzenie grubszą warstwą ziemi, która może uchronić je przed mrozem. Po posadzeniu sadzonki przycinamy.

sadzenie
Cięcie malin owocujących wyłącznie na tegorocznych pędach ograniczmy do wycięcia ich przy ziemi. Takie niskie cięcie, tuż przy ziemi, stosowane na młodej plantacji, zwiększy nam liczbę pędów. W przypadku plantacji starszych, wskazane jest wyższe cięcie, do ok. 20 cm nad powierzchnią ziemi. Da nam to mniej pędów ok. 8-10, ale za to będą one silniejsze i zdrowsze. Usuwamy również zaschnięte wierzchołki pędów.

Wszystkie krzewy wymagają ściółkowania, które zapewni im ochronę przed chwastami i lepsze utrzymanie wody w podłożu, ponieważ maliny są bardzo wymagające jeśli chodzi o wodę. Należy je systematycznie podlewać.

Warto sadzić je przy jakimś płocie lub samemu zrobić im podpórkę, aby miały się na czym oprzeć.