truskawka1Świeże truskawki są idealnym dodatkiem do ciast, deserów, kompotów czy dżemów. Jeśli odpowiednio przygotujemy podłoże i będziemy dbać o rośliny to spodziewać się możemy soczystych, dorodnych i słodkich owoców.
Przygotowania najlepiej zacząć od podłoża. Truskawki najlepiej rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe, lekko kwaśnej. Stanowisko, które wybraliśmy pod uprawę truskawek powinno być słoneczne, odporne na mróz i w miarę osłonięte od wiatru. Taką osłonę od wiatru uzyskać można, poprze posadzenie w odległości ok. 7 m od plantacji niskiego żywopłotu, lub innych roślin chroniących sadzonki przed niszczycielską siłą wiatru.
Ziemię dobrze odchwaszczamy – suwamy wszystkie uciążliwe chwasty, zwłaszcza perz, ostrożeń, powój czy mniszek. Dodatkowo z miejsca przeznaczonego na uprawę tych owoców zniknąć muszą wszystkie kamienie, korzenie, gałęzie i inne śmieci utrudniające prawidłowy rozwój truskawek.
Jeśli mamy problem ze szkodnikami glebowymi, które mogą zagrozić korzeniom roślin (pędraki,larwy opuchlaków, drutowce) to na dwa dni przed posadzeniem sadzonek odkażamy glebę przy użyciu środków chemicznych, np. Diazinon, Dursban i dobrze bronujemy.
Całe podłoże dobrze jest nawieść sfermentowanym obornikiem, w celu dostarczenia roślinom niezbędnych składników odżywczych.
truskawkasadzenieSadzić truskawki powinno się wiosną, w kwietniu lub jesienią (wrzesień – październik). Sadzonki kupować powinniśmy tylko w zaufanych miejscach, żebyśmy mieli pewność, że są one kwalifikowane i zdrowe. Kupując truskawki można natrafić na sadzonki, które dają niski plon i zawirusowane będą różnymi chorobami, co odbije się na naszej kieszeni.
W czasie sadzenie gleba powinna być dostatecznie wilgotna. Truskawki sadzimy w odstępach ok .40-45 cm, w rzędach 90 cm. Sadzone powinny być w miarę głęboko, tak aby stożek wzrostu był tuz nad powierzchnią ziemi. Korzenie nie powinny być pozaginane i podwinięte, dlatego dołek pod sadzonkę musi być na tyle głęboki, aby zmieściły się w nim wyprostowane. Ziemię wokół posadzonych roślin dobrze ugniatamy, żeby mieć pewność, że truskawki są dobrze w niej umocowane. Po tych wszystkich czynnościach wymagane jest dobre podlanie naszej plantacji.
truskawkaslomaKiedy zaczną zawiązywać się owoce powinniśmy rozłożyć ściółkę ze słomy tak, aby materiał ściółkujący znalazł się głęboko pod liśćmi. Słoma pozwoli zachować czyste i suche owoce.
Zamiast słomy stosować można też czarną folię polietynelową. Jeśli się na nią zdecydujemy to rozkładamy ją zanim posadzimy truskawki. W rozłożonej folii wycinamy otwory za pomocą nożyka i sadzimy w nie rośliny. Truskawki uprawiane na czarnej foli powinny sadzone być na niewielkich kopczykach. Oprócz słomy i folii na rynku dostępne są także specjalne maty z papy dachowej, które  rozkłada się na ziemi pod roślinami, jako ochronne kołnierze.
Jeśli mamy problem z uporczywymi i szkodliwymi ptakami, które dobierają się do naszych owoców powinniśmy na wysokości nie mniejszej niż 45 cm rozpiąć truskawkafoliasiatkę, która pozwoli ochronić czerwone owoce.
Truskawki można zbierać od maja do końca sierpnia, i jeśli chcemy mieć je przed ten cały ten czas to warto zasadzić kilka różnych odmian, które powtarzają owocowanie.
Na samym posadzeniu i podlewaniu uprawa się nie kończy. Żeby owoce były zdrowe i duże musimy na bieżąco usuwać chwasty i rozłogi korzeniowe, które zabierają roślinie składniki odżywcze. Jeśli chodzi o nawożenie to odpowiednie jest niewielkie nawożenie azotem.
Choroby i szkodniki:
szara pleśń: zawiązki zamierają, owoce gniją, liście i owoce pokryte są szarym nalotem, zwalczać można poprzez użycie środków chemicznych (Mythos 300 SC, Thiram Granuflo 80WG)
kwieciak malinowiec: chrząszcz składa jaja do pąków i podcina ich szypułkę, larwy przepoczwarczają się w miejscu żerowania, oprysk Fastac, 10EC, Decis 25EC , Owadofos
nicienie: przezroczyste robakowate szkodniki, powodują wyrośle i zaburzenia wzrostu
roztocz truskawkowy: żywi się sokami z rośliny, rośliny słabo rosną, owoce są małe i zniekształcone, oprysk Sanmite
truskawkadoniczkaCo 3-4 lata powinniśmy sadzić nowe sadzonki truskawek, ponieważ stare będą słabiej owocować (sadzi się je wtedy w VIII).
W małych ogródkach od jakiegoś czasu modne jest uprawianie odmian pnących, ponieważ zajmują mało miejsca (wymagają jedynie wysokiej podpory) i mogą być sadzone w wiszących pojemnikach.
Najbardziej popularne odmiany truskawek wczesnych to Elsanta, Honeoye, Kama, Kent, Salut, odmiany średnie Senga Sengana, Polka, Onebor, Elkat i odmiany późno owocujące Bogota, Florence, Pandora, Pegasus . Są też odmiany powtarzające owocowanie: Ostara, Selva, Diamante

W jakiej postaci lubicie jeść najbardziej truskawki?:)