Są niewielkich rozmiarów, przybierają piękne fioletowe i różowe barwy, sadzone w skupiskach tworzą imponujący krajobraz. Wrzosy. Te krzewinki na dobre zagościły w ogrodach – bez względu na styl w jakim zostały zaprojektowane tereny zieleni. Jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji i uprawy wrzosów, te na pewno odwdzięczą się dorodnymi kwiatami i zdrowym wyglądem.

Poniżej pokrótce opiszę wymagania wrzosów co do uprawy i pielęgnacji.

1.Stanowisko.

Wrzosy, zarówno jak i wrzośce preferują nasłonecznione miejsce, ewentualnie półcień. Idealne stanowisko to przestrzeń osłonięta przed wiatrem.

2.Podłoże.

Gatunek ten to typowy przedstawiciel roślin lubiących kwaśne podłoże, dlatego idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pod uprawę kwaśnego torfu bądź ziemi kompostowej. Wymagane pH gleby to przedział od 4,0 do 5,5. Oprócz kwaśnego podłoża wrzosy uwielbiają ziemię przepuszczalną i bogata w próchnicę.

3.Podlewanie.

Jeśli chodzi o wodę, to należy uważać, żeby nie zalać rośliny. Wrzosy nie tolerują stojącej wody i zalanych korzeni. Z racji płytkiego systemu korzeniowego bardzo często narażone są na przelewane, co doprowadza do gnicia podziemnych części rośliny. Z kolei zbyt długi brak wody objawia się zasuszaniem łodyg wraz z kwiatostanami.

4.Cięcie i sadzenie.

Mało kto wie, że wrzosy można, a nawet trzeba przycinać. Czynność tę wykonuje się wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Cięcie pozwala ładnie rozrosnąć i zagęścić się tej małej krzewince. Najlepiej ściąć wszystkie zaschnięte kwiatostany, mniej więcej w połowie wysokości pędów. Jeśli chodzi o sadzenie wrzosów to najokazalej prezentują się posadzone w grupach. Odległość między roślinami nie powinna być mniejsza niż 25 cm (wrzosy lubią mieć swobodę w rozrastaniu się). Również nie należy sadzić ich zbyt płytko, ale równocześnie też nie głęboko.

5.Choroby.

Wrzosy są często atakowane przez szarą pleśń i fytoftorozę. Na rynku środków ochrony roślin jest kilka dobrych preparatów, które mogą pomóc w walce z w/w chorobami. W tym miejscu wspomnę również o MIKORYZIE, która w uprawie wrzosów może być bardzo przydatna. Wrzosy jak już wspomniałam są roślinami kwaśnolubnymi, a zastosowanie mikoryzy pozwala zachować odpowiednie pH gleby. Poza tym mikoryza daje większą odporność systemu korzeniowego na patogeny, a przecież pamiętamy,że wrzosy posiadają płytki system korzeniowy. Dodatkowo szczepionka ta łagodzi wrażliwość rośliny na stres związany ze środowiskiem w jakim została posadzona, czyli nieodpowiednie pH, zalanie, różnego rodzaju toksyczne związki dostające się do gleby.Mikoryza poprawią ogólną kondycję rośliny, dzięki czemu mamy lepsze kwitnienie oraz piękny wygląd.

6.Warunki zimowe.

Po posadzeniu wrzosów, najlepiej jest je podsypać korą sosnową, Zachowujemy odpowiednią wilgotność oraz pH podłoża ale także pomagamy uchronić system korzeniowy przed zimą. Samo ściółkowanie w przypadku bardzo młodych okazów może nie wystarczyć. Tak jak starsze krzewy doskonale potrafią sobie poradzić z mrozami i nie wymagają naszej interwencji, tak ich młodsi przedstawiciele już niekoniecznie. Słabo zakorzeniony i rozwinięty system korzeniowy oraz młode pędy powinny zostać okryte późną jesienią (okolice listopada) gałązkami iglastymi bądź włókniną zimową. Jednak i tutaj musimy być ostrożni, ponieważ ciepła zima albo cieplejsze dni wczesną wiosną mogą zbytnio przegrzać rośliny będące pod osłoną i doprowadzić do chorób grzybowych . Wszystko należy robić z głową i dobrze obserwować pogodę.

7.Zastosowanie.

Tradycyjne zastosowanie zarówno wrzosów jak i wrzośców to oczywiście robiące wrażenie wrzosowiska (jeśli takowe chcemy posiadać w ogrodzie to najlepiej zakładać je we wrześniu). Źle będą się czuły posadzone pod drzewami liściastymi. Głównie wrzosy stosuje się jako rośliny okrywowe, na skalniaki, do obsadzenia skrzynek balkonowych, różnego rodzaju koszy czy donic. Dobrze wyglądają posadzone po 2-3 sztuki, jednak najlepiej skusić się na większe grono tych roślin. Bardzo często wrzosy wybierane są jako rośliny cmentarne. Nie nadają się natomiast do uprawy w warunkach domowych. Zatem wrzos, który dostaliśmy w prezencie, pięknie owinięty w kolorowy materiał z kokardką będzie tylko kilka dni zdobił mieszkanie. Wrzosy doskonale czują się w towarzystwie niskich odmian traw (kostrzewa), goździków , niskich odmian azalii, jałowców płożących czy macierzanki.

 

Teraz, znając już podstawy uprawy i pielęgnacji wrzosów sami możemy stworzyć w swoich ogrodach piękne jesienne kompozycje. Rynek ogrodniczy oferuje szeroką gamę odmian tych roślin, z której na pewno każdy wybierze coś dla spełnienia swojej wizji np. wrzosowiska.