Brzoskwinie i nektaryny tak przez nas lubiane są narażone na wiele chorób, jednak najgroźniejsza i najpopularniejsza zarazem to kędzierzawość liści brzoskwini.

Vineyard_peaches_de  Nectarines

Przyczyną całego zamieszania jest grzyb Taphrina deformans. Atakuje on drzewo, zadomawia się w nim i jeśli nie będzie tępiony doprowadza nawet do obumarcia rośliny.

Grzyb zimuje na pędach, w pąkach oraz w szczelinach kory w postaci workowatych zarodników. Rozwojowi tej choroby sprzyjają odpowiednie warunki pogodowe, takie jak wilgotna temperatura 10-20ºC, opady deszczu i wilgotność powietrza. W wyniku ocieplenia, w okresie spoczynku drzew dochodzi do powstawania nowych workowatych zarodników oraz rozwoju już istniejących. Z momentem nadejścia wiosny (już w czasie ocieplenia w zimie) zarodniki tego grzyba infekują drzewo (infekcja następuje nawet w czasie nabrzmiewania pąków). Tephrina deformans dokonuje infekcji w młodych tkankach pąków (w momencie jak rozluźniają się łuski pąków). Jest to jedyny moment, kiedy dochodzi do porażenia i infekcji, ponieważ kiedy liść obumiera to razem z nim grzyb.

Podstawowymi objawami tej choroby to jasnozielone (z czasem żółte i brązowe), pofałdowane i kruche liście. Liście fałdują się, ponieważ grzyb atakuje także tkankę miękiszową. Dodatkowo na powierzchni blaszki liściowej pojawia się szary, matowy nalot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Z początkiem lata, kiedy worki zarodnikowe grzyba pękają i uwalniają dojrzałe zarodniki liście obumierają i opadają z drzewa. Wcześniej zarodniki rozprzestrzeniają się po drzewie, dostając się na pędy, korę oraz łuski przyszłorocznych pędów i na nich poczekają do następnej wiosny , aby na nowo siać zniszczenie na drzewie.

Takie porażone drzewo, mimo ogólnego osłabienia wytwarza jeszcze liście, które są słabe, równie słabo owocuje (owoce są małe).

Jak walczyć z tą chorobą? Kiedy temperatura powietrza będzie powyżej 6ºC (nawet zimą, kiedy będzie okres cieplejszy) przeprowadzamy oprysk fungicydem. Przeprowadza się go jeszcze przed rozluźnieniem się łusek na pąkach, ponieważ jeśli opryskamy drzewo po otwarciu się łusek fungicyd będzie nieskuteczny.

Bardzo ważne jest dokładne opryskanie drzewa, tak aby preparat dostał się dosłownie w każde miejsce na roślinie.

Najczęściej stosowanymi preparatami są: Miedzian 50 WG, Miedzian Extra 350 SC (1%), Miedzian 50 WP, Carpene 65 WP, Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG. Ważne jest także to, aby preparaty miedziowe stosować jesienią po opadnięciu liści, reszta może być z powodzeniem stosowana wiosną.