konwaliaLeśne spacery w maju to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej natury. Runo leśne usiane jest różnorodnymi gatunkami kwiatów, które mienią się prawie wszystkimi kolorami tęczy. Najczęściej spotykaną kwitnącą byliną jest konwalia, która swoim zapachem przyciąga spacerowicza. Musimy pamiętać, że w Polsce gatunek ten znajduje się pod ochroną.

Konwalia majowa (Convallaria majalis) należy do rodziny konwaliowatych (Convallariaceae), w stanie naturalnym występuje nie tylko w Europie , ale także w środkowej Azji w lasach liściastych. Jest to roślina kłączowa z 2-3 przyziemnymi, dużymi, eliptycznymi i ciemnozielonymi liśćmi. Cechą charakterystyczną konwalii są jej dzwonkowate kwiaty, zebrane w grona. Barwa ich zazwyczaj jest śnieżno biała, ale są odmiany o białofioletowych dzwoneczkach. Roślina ta jest niewielka, dorasta do 20 cm i tworzy liczne „rodziny” poprzez kłącza.

Konwalia kwitnie na przełomie maja i czerwca. Spotkać wtedy można w lasach całe polany tych kwiatów, a w ogrodach delektować się można ich słodkim zapachem.

Sadzić możemy ją na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe, piaszczysto – gliniastych. Preferuje stanowiska wilgotne i zacienione. Dobrze czuje się pod drzewami i w ciemniejszych zakamarkach ogrodu.

Rozmnażanie konwalii jest dziecinnie proste. Wystarczy wykopać i podzielić kłącza. Cały ten proces wykonujemy dopiero po przekwitnieniu. W celu polepszenia bytu tej rośliny w naszym ogrodzie możemy jesienią trochę nawieść ją kompostem.

Convallaria majalis

Jakie zastosowanie może mieć ta bylina w naszym ogrodzie? Przede wszystkim nadaje się do obsadzeń między drzewami i jako, że jest to roślina raczej cieniolubna może stanowić idealne tymczasowe zakrycie ziemi (jesienią liście szybko zamierają).Uprawiać ją można w różnego rodzaju pojemnikach, skrzynkach czy misach. Często spotkać można bukieciki zrobione z kwiatów konwalii. Niby małe, ale za to jakie! :) Biel wspaniale kontrastuje z ciemną zielenią liści. Ustawione w małym, najlepiej unikatowym wazoniku będą ozdobą każdego pomieszczenia, a zapach kwiatów roznosić się będzie po całym mieszkaniu.

Warto wiedzieć, że konwalia majowa jest rośliną trującą, zwłaszcza strzec powinniśmy dzieci przed zjedzeniem czerwonych owoców z nasionami, które mogą pojawić się po przekwitnieniu. Nawet woda, w której znajdują się kwiaty w wazonie jest trująca, więc najlepiej zaraz po zwiędnięciu roślin najlepiej wylać ją.37ae044db59badb5607b3e0893ef6821

Ciekawostką jest fakt, iż zarazem konwalia jest rośliną trującą i leczniczą – stanowi ona lek nasercowy. Lecznicze są liście i kwiaty. Liście zbierać możemy przed kwitnieniem, w dni suche i suszyć np. na strychu w wysokiej temperaturze (bez dostępu promieni słonecznych). Kwiaty natomiast suszymy w temperaturze pokojowej w ciemnym pomieszczeniu. Jednak stosowanie tego typu ziół najlepiej wcześniej skonsultować z lekarzem, w celu uniknięcia zatrucia.

Konwalia majowa to nasz rodzimy gatunek. Dostępne odmiany to ‘Grandiflora’ (kwiaty są duże i bardzo liczne), ‘Albolineata’ (białe kwiaty i pasiaste liście), ‘Pleniflora’ (kwiaty są białe i pełne), ‘Rosea’ (kwiaty białofioletowe lub białoróżowe). Ta ostatnia odmiana szczególnie efektownie wygląda uprawiana w doniczce lub innym ozdobnym pojemniku.

Konwalia została doceniona przez Finlandię, która uznała ją za swoją narodową roślinę.

DSCN1041