Drewniane skrzynki, palety, kosze wiklinowe czy stare konewki – wszystkim tym rzeczom możemy nadać nowe życie i wkomponować w tło naszego ogrodu. Z pewnością każdy posiada w swojej przydomowej oazie zieleni miejsce dla wyżej wymienionych przedmiotów. Dzisiaj skupię się na wykorzystaniu palet, które można w łatwy sposób pozyskać. Są one doskonałą alternatywą dla skrzynek ogrodowych, donic oraz drewnianych kwietników.

Palety  małe czy duże nadają się nie tylko do dużego ogrodu, z łatwością udekorujemy nimi małe przestrzenie typu balkon, taras czy mikro ogródek.
Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania wybranej palety, czyli jej wyczyszczenia, ew. wyrównania i pozbycia się  wystających gwoździ.
Dalszym krokiem będzie nadanie naszemu “wybrańcowi” odpowiedniego koloru, jeśli oczywiście takowy chcemy mieć. Producenci farb i impregnatów prześcigają się w propozycjach i nowinkach , dlatego z doborem odpowiedniego produktu nie powinniśmy mieć problemu. Podpowiem, że modny staje się kolor biały i jego pochodne. Drewniana paleta pomalowana w tzw. nieład wygląda bardzo charakterystycznie i urokliwie zarazem. Jednak pamiętajmy o jednej , podstawowej zasadzie, mianowicie dobierajmy kolor pod już istniejące otoczenie. Taki mini kwietnik ma zdobić nasz balkon czy ogród a nie szpecić.
Teraz czas na zabezpieczenie ziemi w otworach, które będą służyć nam za donice. Jeśli paleta nie ma podbitych półek od spodu to musimy sami o to zadbać i tę czynność wykonujemy jeszcze przed ew. malowaniem. Kiedy mamy już gotową półkę, wykładamy ją całą, łącznie z bokami folią. Folia powinna wystawać poza brzegi drewnianych skrzynek, jej nadmiar możemy po posadzeniu roślin odciąć. Podpowiem Wam, że ja osobiście nie kupowałam specjalnej folii, tylko zwykłe, czarne worki na śmieci wykonane z trochę grubszego materiału.
Na finisz zostawiłam najprzyjemniejszą część, czyli obsadzanie roślinami powstałe skrzynki ogrodowe. Jeśli chodzi o dobór roślin to mamy wielkie pole do popisu, ponieważ mogą to być zarówno rośliny balkonowe, jak i zioła czy truskawki. Wszystko zależy od tego czy paleta będzie ustawiona na słońcu czy też w cieniu.  Oprócz pelargonii, petunii, surfinii czy bluszczu, posadzić można rozchodniki, smagliczkę, niecierpki, rojniki, lobelie, uczep rózgowaty, wrzosy, a także truskawki, poziomki oraz zioła i przyprawy. Jak sami widzicie wybór jest ogromny i wszystko zależy od Waszej wyobraźni:)
Ja w swoich paletach posadziłam pelargonię rabatową, pelargonię bluszczolistną, truskawki oraz zioła takie jak: bazylię, oregano, tymianek, miętę, rozmaryn i pietruszkę. Dodatkowo wysiałam nasiona sałaty. Na zdjęciach roślinki są jeszcze małe i na efekt “łał” muszę troszkę poczekać:):)

DSCN2913   DSCN2914

DSCN2917   DSCN2916

DSCN2918   DSCN2904
Jeśli chodzi o uprawę roślin w takich paletach to niczym nie różni się ona od pielęgnacji roślin rosnących w donicach. Pamiętać musimy o regularnym podlewaniu (uwaga, żeby nie przelać roślin z racji braku drenażu, aczkolwiek taki można zrobić z kamieni) oraz odżywianiu za pomocą nawozów posadzonych kwiatów.

DSCN2902  DSCN2901 DSCN2905

DSCN2912
Takie palety można postawić, żeby stały same, można je lekko nachylić i oprzeć o ścianę, płot czy drzewo a można je też powiesić. Cokolwiek z nimi zrobimy i tak będzie efektownie. Umieszczając je na balkonie zafundujemy sobie niskim kosztem kawałek zieleni, a dodatkowo ozdabiając je małymi lampkami stworzymy przytulny i urokliwy kącik.
Polecam Wam szczególnie taką kombinację, ponieważ z niczego zrobimy coś i to sami!:) A to dodatkowy pretekst do pochwały przed sąsiadami:)