23254_flower-bed-edgingWszyscy kochamy kwiaty, a zwłaszcza jeśli występują w różnych kolorach, kształtach i wysokościach w jednym miejscu, tworząc piękny widok w ogrodzie.

Często przechadzając się widzimy u sąsiadów, czy w parkach okazałe rabaty kwiatowe, które przyciągają wzrok przechodniów.

Założenie takiej rabaty nie jest trudne. Wystarczy mieć trochę wyobraźni i dobrać odpowiednie rośliny.

Ogólnie nie ma żelaznych zasad tworzenia rabaty kwiatowej. Są jedynie wskazówki, które pomogą nam stworzyć kwitnący zakątek.

Wielkość i kształt rabaty zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i miejsca, którego możemy poświęcić w naszym ogrodzie.

Jeśli wybraliśmy miejsce znajdujące się przy murze, płocie lub żywopłocie to z tyłu rabaty posadzić możemy wysokie byliny, które dają efekt stopniowego wznoszenia się całej kompozycji. Staną się tłem dla całej reszty wybranych przez nas kwiatów. Pamiętajmy, że taka rabata podziwiana może być tylko od jednej strony. Tło może być z roślin o smukłym i wysokim pokroju, np. grupy słoneczników, a przed nimi niskie kwiaty o kontrastujących ze sobą barwach.awesome-flower-garden-wallpaper

Jeśli na miejsce rabaty wybraliśmy środek ogrodu, tak, że z każdej strony będzie można podziwiać nasze dzieło, to najlepiej w jej środku umieścić najwyższe rośliny. Pozostałe powinny łagodnie “spływać” coraz niżej ze wszystkich stron. Rabata ta powinna dawać efekt piramidy. W środku posadzić można np. trawę ozdobną, a “swobodnie spływać” może szałwia albo lawenda.

Ważne, aby posadzone rośliny nie wyglądały sztucznie, powinniśmy  zachować płynne przejścia i widoczny powinien być ich naturalny pokrój. Polega to na tym, żeby kwiaty nie zasłaniały się wzajemnie, np. z przodu wysokie odmiany a schowane za nimi niskie bylinki wyglądają niekorzystnie.

Aby zapobiec monotonności w rabacie kwiatowej najlepiej grupy kwiatowe posadzić nieregularnie. Efekt jaki otrzymamy będzie bardzo naturalny i miły dla oka.

Możemy bawić się kolorami kwiatów, liści oraz pokrojem roślin. Wśród niskich kwiatów zaakcentować co jakiś czas można wysokie rośliny, np. czosnki lub trawy ozdobne. Rabata nabierze wtedy wyrazistości.

Pamiętajmy, że im mniejsze wybieramy rośliny (kwiaty), tym większą powierzchnię  powinny zajmować.

Rabata powinna mieć jakąś obwódkę, najlepiej uzyskać ją można z niskich odmian bylin lub kwiatów jednorocznych.

Przy wyborze roślin kierować powinniśmy się przede wszystkim tym, że nasza rabata atrakcyjna powinna być przez cały rok. Kiedy jedne rośliny przekwitną, to następne powinny zakwitnąć. Dobrym sposobem na uzyskanie ciągłości kwitnienia jest wymieszanie bylin z roślinami jednorocznymi i dwuletnimi.

Bautiful-Bed-Flower1

Zwrócić uwagę powinniśmy na wymagania, wzrost i pokrój wybranych kwiatów, żeby uniknąć zaduszania się roślin lub słabego ich wzrostu i kwitnienia spowodowanego nieodpowiednim stanowiskiem.

Barwa kwiatów jest różnorodna. Na rynku ogrodniczym dostać można kwiaty praktycznie w każdym odcieniu. Dlatego rabaty mogą mieć odcienie tego samego koloru, lub zbliżonego, np. żółte, pomarańczowe i czerwone kwiaty. Można też rabatę utrzymać w pastelowych barwach i gdzie niegdzie zaznaczyć jakiś mocniejszy kolorystycznie akcent, np. niebieską ostróżkę.

W wykonaniu pomoże nam naniesiony na ziemię plan nasadzeń w miejscu wybranym na rabatę. Taki plan polega na rozstawnieniu zakupionych w doniczkach roślin na miejsca ich docelowego posadzenia. Da nam to obraz naszej rabaty i pozwoli szybko nanieść poprawki, jeśli coś nam się nie będzie podobało.

Po wsadzeniu roślin pozostało już nam tylko nawożenie, odchwaszczanie i podlewanie kwiatów oraz cieszenie się z uzyskanego efektu.