Kwietniowe prace w ogrodzie

Porządkowanie trawnika
Kwiecień, a dokładniej czas kwitnienia forsycji jest idealnym momentem na podstawowe wiosenne procesy pielęgnacyjne. Po pierwsze, musimy pozbyć się starej i obumarłej trawy, która pożółkła przez zimę, resztek liści, mchu i chwastów. W tym celu powinniśmy albo grabiami przegrabić trawnik i wyczesać starą darń ( używamy grabi, jeśli mamy mały trawnik), albo użyć wertykulatora.

wertykulator
Ważne jest, aby proces wertykulacji nie był robiony zbyt wcześnie, ponieważ trawa po zimie jest jeszcze zbyt słaba i usunąć możemy wiele nowych pędów. Najlepszym terminem dla wertykulacji jest kwiecień- początek maja. Wertykulator usuwa dokładniej niż grabie mech i zbity filc, powodując lepsze nawodnienie i napowietrzenie naszej zielonej murawy. Dodatkowym zabiegiem służącym polepszeniu napowietrzania trawnika jest areacja. Tę czynność możemy wykonać przy pomocy jednego z trzech narzędzi:
-widłami
-przymocowaną do butów deską z kolcami
-areatorem (walec z kolcami)

areator
Areacja polega na nakłuwaniu trawnika na gł. ok 8-12 cm, dzięki czemu polepsza się przyswajalność wody, powietrza i nawozów przez korzenie trawy. Często zdarza się,że długo zalegający śnieg w niektórych miejscach trawnika powoduje całkowite obumarcie trawy i pojawienie się tzw. „gołych placów”. Nie wystraszmy się tego, ponieważ w łatwy sposób możemy załatać powstałe ubytki. Miejsca te lekko wzruszamy grabiami, następnie rozsypujemy żyzne podłoże i dosiewamy trawę ( specjalne nasiona do regeneracji trawnika). Możemy też kupić rolkę trawy i pociąć ją na kawałki odpowiadające wielkością ubytków na trawie i uzupełnić je. Dany kawałek trawy dokładnie dopasowujemy do gołego placu, którego brzegi wcześniej wyrównaliśmy nożykiem i mocno dociskamy i udeptujemy. Jeśli nasz trawnik na dużej powierzchni po zimie zrobił się rzadki, to nasiona trawy mieszamy z żyzną ziemią i rozsypujemy je. Bardzo ważne jest, aby potem dobrze podlać trawnik i nawieść go mieszanką nawozową. Pierwsze koszenie odbywa się zazwyczaj w kwietniu/maju ( kiedy zakwitnie forsycja) i nie kosimy trawy zbyt nisko, tj. min. 2,5 cm. Od tego momentu, aż do końca sezonu regularnie kosimy trawnik co 7-10 dni. Pamiętajmy, aby ostrza kosiarki były dobrze naostrzone i nie szarpały trawy. Resztki skoszonej trawy zbieramy dla estetycznego wyglądu trawnika.

Sadzenie i przycinanie róż
Przed posadzeniem róż dobrze jest zamoczyć korzenie w wodzie ( często zdarza się, że kupione sadzonki mają przesuszoną bryłę korzeniową). Posadzone rośliny przycinamy na wysokości ok. 25-30 cm. Róże, które już rosną w naszym ogrodzie przycinamy tak, aby pozostały 3-5 oczek. Wcześniej jednak usuwamy z nich kopce, chroniące przed ujemną temperaturą. Może się zdarzyć, że cała roślina do wysokości kopca zmarzła, a ta znajdująca się po kopcem zaczęła wypuszczać świeże pączki. Wtedy najlepiej usunąć wszystkie zmarznięte pędy 1,5-2 cm nad ostatnim zdrowym oczkiem. Róże pnące i okrywowe nie wymagają wiosennego przycinania.

Cięcie krzewów ozdobnych
Krzewy, które kwitną wiosną od razu po przekwitnieniu przycinamy. Więcej w wiosennym cięciu.

Schutzvlies_Gartentipp2

Jak temperatura będzie już stale dodatnia możemy zdjąć z roślin okrywy zimowe. Musimy jednak uważać, na ujemną temperaturę nocą, i na gatunkach mało odpornych na mróz zakładać okrywy tylko na noc. Zdjęte okrywy starannie suszymy, czyścimy i chowamy do przyszłego roku.

Rozmnażanie krzewów
Wiosną możemy rozmnażać krzewy przez odkłady. Gałązki jednoroczne, które są jeszcze bardzo giętkie przyginamy do ziemi i przysypujemy żyzną glebą. Roślina zakorzeni się i na jesień będziemy mogli ją oddzielić i posadzić na stałe w innym miejscu (dereń biały, perukowiec podolski, jabłoń). Jeśli roślina ma sztywne pędy to w szparę, wykonaną szpadlem wbitym w kierunku rośliny matecznej, wkładamy – “ostro” odgięty – pęd. Na dnie dołka mocujemy go widełkowato rozszczepionym patykiem. Wierzchołek pędu staramy się skierować ku górze, w miarę potrzeby wiążąc go do wbitego palika. W ten sposób możemy rozmnożyć: kalinę koralową, jaśminowce, porzeczki. I tu również na jesień oddzielamy ukorzenioną już roślinę i wsadzamy na miejsce stałe. Rozmnażanie przez odkłady można również przeprowadzać jesienią, wtedy na miejsce stałe wsadzamy dopiero na wiosnę.

Na początku kwietnia możemy jeszcze sadzić drzewa.

Sadzonki porzeczek i winorośli.
Sadzonki porzeczek i winorośli, które zimą sporządziliśmy teraz możemy śmiało wysadzać do gruntu. Ważne jest zachowanie zasady jednego pąka. Jeden pąk musi znajdować się nad powierzchnią ziemi. Między sadzonkami zostawiamy odstępy szerokości 8-10 cm. Na jesień rozsadzimy je luźniej.

porzeczka

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie, byliny i rośliny cebulowe.
Do gruntu możemy już wysiewać nasturcję, maciejkę, maczki kalifornijskie, smagliczkę nadmorską,groszek pachnący, kosmosy, ślazówki, nagietki, słoneczniki, kocanki. Oprócz tego do insektu siejemy: astry letnie, portulakę wielkokwiatową, żeniszki, kapustę ozdobną, dzwonki karpackie, złocienie wielkie, orliki, żagwiny. Ciągle możemy sadzić i dzielić byliny kwitnące latem i jesienią. Pod koniec miesiąca wysadzamy cebule: mieczyków, kroksomii, mieczyka abisyńskiego.

Siew warzyw i ziół
Do gruntu możemy już wysiać zioła takie jak: koper, pietruszka czy kolendra i kminek. Pod koniec miesiąca wysiewamy: majeranek, cząber i bazylię. W kwietniu dalej siejemy warzywa do gruntu: buraki, cebulę, por, późne odmiany marchwi i pietruszki. Pod koniec miesiąca wysiewamy fasolę. Czas wysadzić wysiane w marcu do inspektu: sałatę i rośliny kapustne. Nasz inspekt nie przechodzi jeszcze w stan spoczynku, bowiem siejemy teraz w nim nasiona pomidorów i papryki, a w drugiej połowie kwietnia ogórki, patisony i cukinie. Możemy zamiast inspektu użyć folii.

Pamiętajmy, że do drugiej połowy miesiąca możemy jeszcze sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Kwiaty na balkonie i tarasie
. Wiosną na naszym balkonie nie może zabraknąć kwiatów dobrze znoszących chłody. Piękne kompozycje tworzyć możemy z bratków, krokusów, stokrotek, pierwiosnków, niezapominajek i innych gatunków cebulowych. Obsadzić możemy nimi skrzynki, doniczki czy koszyki. Tu zdajmy się na naszą wyobraźnie.
kompozycjakompozycja