LIPIEC

      Lipiec to zazwyczaj początek czasu urlopów. Wybierając się na wypoczynek pamiętajmy o naszym ogrodzie. Może dobry sąsiad podleje nam kwiatki lub wejrzy na ogólny stan ogrodu.

W dalszym ciągu systematycznie podlewamy, odchwaszczamy i nawozimy rośliny. Rośliny balkonowe podlewamy rano, a jeśli wieczorem ziemia będzie przesuszona to podlewamy drugi raz, zważając na to, żeby woda nie lała się po liściach. Grozi to rozwinięciem się chorób grzybowych, a tego raczej byśmy nie chcieli.

balkon

Trawa
Kosimy ją raz na tydzień (jeśli rośnie szybko, to koszenie przeprowadzamy dwa razy na tydzień), i w okresie upałów podwyższamy ostrza kosiarki, żeby nie kosić trawy zbyt nisko. Zbyt nisko skoszona trawa może ulec wysuszeniu. Jeśli zabawiliśmy na wakacjach dość długo i nasza trawa urosła do pokaźnych rozmiarów kośmy ją delikatnie, tj. najlepiej na dwa razy. Pierwszy przejazd niech będzie z ostrzami ustawionymi dość wysoko, a za drugim razem – po okresie 2 dni, ostrza ustawmy już normalnie. Możemy nawieść ją nawozem wieloskładnikowym i sprawdzić czy nie ma widocznych oznak szkodników i chorób, takich jak kopczyki mrówek, kretów czy nicienie ( żółte plamy na trawniku).

Wysiew kwiatów dwuletnich i jednorocznych.
Jest to ostatni czas na wysiew kwiatów dwuletnich: stokrotki, bratki, malwy, goździki brodate. Kwiaty jednoroczne: portulaki, klarkie, nagietki, ślazówki, nemezje, groszek pachnący

groszek  lavatera-trimestris-hot-pink

Byliny i rośliny cebulowe
W tym miesiącu, podobnie jak w czerwcu wysiewać możemy byliny: orliki, łubiny, goździki, gipsówki. Kwiaty wysiane w poprzednim miesiącu przepikowujemy. Na bieżąco usuwamy zwiędłe kwiaty i odchwaszczamy rabatki. Dobrze jest też nawieść je, w celu dostarczenia składników pokarmowych. To dobry czas na dzielenie i przesadzanie bylin, które zakończyły już kwitnienie: fiołki, kosaćce bródkowe (po ponownym posadzeniu obficie podlewamy), smagliczki skalne. Możemy zająć się skalniakiem i również tam dokonać dzielenia i przesadzania roślin. Lipiec to ostatni dzwonek na wykopanie cebul narcyzów, tulipanów, hiacyntów i szafirków

700_500_Aquilegia_Mixed___25_sementes_435_1  lubin-lupinus-l

Owoce
II połowa miesiąca to doskonały czas na sadzenie sadzonek poziomek i truskawek. W sadzie przerzedzamy zawiązki owoców, w celu uzyskania lepszych plonów. Podpieramy również te gałęzie, które pod ciężarem owoców mogą się złamać. Obserwujemy owoce i liście i szukamy oznak pojawienia się chorób i szkodników.

W lipcu przeprowadzamy drugie koszenie łąki kwietnej.

Warzywnik
Systematycznie podlewamy i odchwaszczamy zagony z warzywami. Stosujemy opryski w razie wystąpienia szkodników i chorób. Jeśli szczypior zasechł już, to śmiało możemy zbierać cebulę i przez kilka dni przechowywać ją na powietrzu, a potem przenosimy w miejsce, gdzie będzie przechowywana. Czosnek natomiast zbieramy, kiedy jego szczypior nie zasechł do końca. Możemy jeszcze wysiać warzywa, które będziemy konsumować jesienią, np. koperek, fasolę szparagową. Powinniśmy też przyciąć pędy ziół, aby lepiej się rozkrzewiały

Róże
Usuwamy z krzaków przekwitłe kwiaty, ponieważ mogą być powodem wielu chorób. Obserwujemy je ciągle, gdyż upały i obfite deszcze mogą spowodować przygnicie kwiatów, rozwinięcie się chorób na liściach i pędach i pojawienie się szkodników.

roza

W lipcu możemy zbierać kwiaty oraz kłosy traw i zbóż przeznaczone na suche bukiety. Pamiętajmy, że zbierać je powinniśmy w dni słoneczne. Zebrane rośliny związujemy w małe pęczki i wieszamy główkami w dół w cienistym i przewiewnym miejscu.

bukiety

Jeśli chcemy posadzić jeszcze jakieś drzewa i krzewy ozdobne liściaste, to sadzimy te zakupione w pojemnikach, ponieważ tylko one dobrze się przyjmą o tej porze roku.

Rośliny iglaste
Dokładnie sprawdzamy czy nie ma widocznych śladów obecności przędziorków lub chorób grzybowych. Podstawowym objawem jest żółknięcie i zasychanie roślin.

przedziorek