Maj

Prace w ogrodzie w maju

Nadal porządkujemy ogród.

Siew roślin jednorocznych, dwuletnich oraz sadzenie i rozmnażanie bylin.
Po 15 maja (tzw. zimny ogrodnik) możemy spokojnie wysiać do gruntu: aksamitki, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty i wilce. Jeszcze jest czas na wysianie orlików, łubinów, rogownicy i żagwinu. Możemy jeszcze dzielić, rozmnażać i przesadzać byliny kwitnące latem i jesienią: liliowce, nawłoć, rudbekia, dzielżany. W drugiej połowie miesiąca możemy sadzić sadzonki kwiatów jednorocznych wrażliwych na chłody. W maju powinniśmy bardzo dobrze dbać o nasze byliny. Przede wszystkim spulchniamy glebę i pozbywamy się chwastów, które zabierają naszym byliną cenne składniki z podłoża. Miejsca, gdzie posadziliśmy byliny ściółkujemy torfem, korą i nawozimy Azofoską. Nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu naszych rabat. Usuwamy zwiędłe kwiaty roślin cebulowych, a nawet możemy pokusić się o wykopanie ich bulw i cebul: krokusy, przebiśniegi, cebulice, puszkinie, ranniki. Tak wykopane części roślin oczyszczamy z ziemi i przechowujemy je w chłodnym miejscu ( najlepiej do tego nadaje się piwnica). Ponownie wysadzamy je do gruntu w sierpniu/wrześniu. Usuwamy zwiędłe kwiatostany narcyzów, szachownic, tulipanów i hiacyntów. Możemy już wysadzać bulwy i cebule kwiatów letnich: dalie, mieczyki, pacioreczniki, tygrysówki pawie. Spokojnie do gruntu możemy wysiać nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejki, chabry, powoje, czarnuszki, maczki kalifornijskie.

maczek  tropaeolum-majus-l

Sadzenie drzew i krzewów iglastych i liściastych
Maj jest idealnym miesiącem, aby w naszym ogrodzie zagościły iglaki. Sadzimy drzewka i krzewy kupione w doniczkach. Najlepiej sadzić je w dni pochmurne. Jak szybko i dobrze posadzić taki iglasty krzew. Otóż, po wykopaniu dołka o odpowiedniej głębokości i nasypaniu na spód żyznej ziemi, podlewamy naszego iglaka w pojemniku, by po wyjęciu z niego nie rozsypała się nam bryła korzeniowa. Następnie wyjmujemy krzew ostrożnie z doniczki i wsadzamy do ziemi. Pamiętajmy też o bardzo obfitym podlaniu świeżo posadzonej rośliny. Wszystkie posadzone drzewa i krzewy ściółkujemy na gł. ok. 5-7 cm. Do ściółkowania możemy wykorzystać zmieloną korę drzew, skoszoną trawę, trociny, przerobiony kompost. Możemy też użyć do tego zrębki dekoracyjne, które dostępne są w sklepach w różnych kolorach. W tym okresie wiosennym sadzimy przede wszystkim kolorowe azalie i rododendrony. Te piękne krzewy będą nam służyć przez wiele lat jako niezwykła ozdoba ogrodu, pod warunkiem, że będziemy dobrze o nie dbać.

5118-pinus-parviflora-negishi-borovice-1

Przycinanie krzewów, które już przekwitły, np. forsycja i tawuła wczesna.
Cięcie forsycji po kwitnieniu powoduje otrzymanie długich pędów, obficie obsypanych kwiatami w następnym roku. Usuwamy najstarsze pędy, które zastąpione będą nowymi pędami. Jeśli jednak nasza forsycja uzupełnia lukę w ogrodzie, to wstrzymajmy się z jej mocnym cięciem. Podobnie postępujemy z tawułą wczesną. Też przycinamy o połowę starsze pędy, ale nie tykamy tych, które wiosną wyrosły u podstawy krzewu. Oczywiście na bieżąco usuwamy suche gałązki.

forsycja  spiraea-arguta

Sadzenie roślin balkonowych.
Maj to upragniony czas dla miłośników kolorowych balkonów i tarasów. Nasze skrzynki możemy ozdobić pelargoniami, petuniami, surfiniami, begoniami a nawet smagliczką ogrodową, która pięknie będzie zwisać z doniczek.

Wysiew do gruntu warzyw.
W drugiej połowie maja do gruntu wysiewamy: groszek, fasolę, rzodkiewkę, dynię, cukinię, kabaczki.

Zakładanie trawnika lub łąki kwiatowej.
Maj jest idealnym miesiącem na założenie trawnika lub łąki kwiatowej w naszym ogrodzie. Musimy dobrze przemyśleć czego chcemy. Więcej o zakładaniu trawnika dowiesz się z artykułu „Zakładanie trawnika”.

Od maja zaczyna się regularne koszenie naszego trawnika, aż do końca sezonu. Po pierwszym koszeniu dobrze jest nawieść trawnik mieszanką do trawników. Uwaga! Trawy nie kosimy w deszczu i po deszczu, a w dni upalne nie kosimy w pełnym słońcu, tylko rano lub wieczorem.

koszenie