6Drewniany płot i wiejski klimat – tak kojarzy mi się malwa ogrodowa. Kwiat ten od wieków zdobił dworskie ogrody na wsiach, a jego tradycyjna różowa barwa doskonale komponowała się z drewnianymi szopkami. W dzisiejszych czasach prawoślaz znalazł uznanie także w miejskich ogrodach, jak również w parkach czy grupach ogrodowych.

Podkreślić trzeba fakt, że jest to roślina dwuletnia. W pierwszym roku rozwija liście i korzeń palowy, a w drugim roku wypuszcza długi pęd, na którym pojawiają się kwiaty. Mogą być one w wielu kolorach, z wyjątkiem niebieskiego. Doskonale wyglądają posadzone w wielobarwnych grupach. MalwChaters-Mix-Hollyhock-Planta ogrodowa zachwyca swymi oryginalnymi kwiatami od lipca do września. Nasiona prawoślazu wysiewamy w lipcu do gruntu lub do pojemników. Wrzesień to miesiąc, kiedy możemy przeflancować młode rośliny na docelowe miejsce, które powinno być słoneczne, z glebą przepuszczalną i żyzną. W drugim roku dobrze jest nawieść malwę ogrodową kompostem, który zagwarantuje obfite kwitnienie. Ciekawostką jest fakt, że jeśli zetniemy malwę po kwitnieniu, to zagwarantuje nam to pojawienie się nowego pędu kwiatowego w kolejnym roku.

Malwa ogrodowa najprawdopodobniej pochodzi z Azji. Roślina ta osiąga do 2,5 m wysokości, z czego kwiatostan stanowi ok. 1 m. Łodyga jest prosta, a liście dłoniastoklapowane. Kwiaty prawoślazu mają średnicę ok. 5-10 cm i osadzone są w kątach liści, na krótkich szypułkach. Najczęściej spotykaną barw2918855ą kwiatów jest czerwony, różowy, żółty, biały i fioletowy.

Odmiany malwy różnią się budową i barwą kwiatów. Najczęściej polecaną odmianą jest ‘Chater’s Double’ z szeroką gamą jaskrawych i pastelowych barw.

Malwy ogrodowe sadzi się na rabatach, przy domach, ogrodzeniach, w zestawieniach jedno- lub wielobarwnych. Prawoślaz może wymagać palikowania, jeśli posadzimy go w wietrznych miejscach. Kwiat ten jest często atakowany przez rdzę (objawia się brązowym nalotem na spodniej stronie liścia, a potem pojawiają się dziurki). Porażone części roślin usuwamy.