Prace w ogrodzie w marcu

W marcu, kiedy temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera, a śnieg stopnieje możemy przystąpić do prac ogrodowych.

Byliny i rośliny cebulowe
W marcu powinniśmy zdjąć warstwę ochronną z miejsc, w których rosną byliny i rośliny cebulowe, a suche i obumarłe ich liście czy kwiaty usunąć sekatorem przy samej ziemi, ułatwiamy tym samym lepszy wzrost nowych roślinek.

W miarę ciepły marzec stanowi też doskonały czas na wysadzanie bylin kwitnących latem (lilii, ostróżki) i dzielenie starszych roślin. Bardzo ważne jest rozłożenie kompostu pod byliny i spulchnienie gleby. Sprawdzamy też przechowywane w piwnicy bulwy. Jeśli znaleźliśmy  przegnitą, to od razu ja wyrzucamy, bo może zarazić pozostałe.

Rośliny jednoroczne i dwuletnie
Jeśli kwiaty wysiewaliśmy na rozsadę w lutym, to teraz jest idealny czas na ich przepikowanie. Do doniczek lub skrzynek przesadzamy młode roślinki tak, aby nie stykały się listkami. Pod koniec miesiąca możemy wysiać niektóre gat. kwiatów wprost do gruntu, a zakwitną one dopiero latem. Do rozsadnika, bądź inspektu wysiewamy: nagietki, smagliczkę, mak, ostróżkę,floks Drummonda, aksamitkę, zatrwian, cynia, portulaka i groszek pachnący. W pomieszczeniu z kolei wysiać możemy lewkonię, lwią paszczę, czy astra chińskiego.
Jak samemu zrobić najprostszy inspekt?

        Do zbudowania inspektu nie potrzebujemy specjalnego materiału, wystarczą nam deski, folia/szkło, kilka gwoździ. Z drewnianych desek zbijamy skrzynkę, której rozmiary zależne są od naszych potrzeb. Wieko skrzynki stanowi oszkloną, bądź owinięta folią ramę.

hotbed

 

      Środek naszego inspektu powinien zawierać trzy warstwy podłoża (każda ok. 20-30 cm wysokości): pierwsza warstwa to zazwyczaj koński obornik, który będzie utrzymywał ciepło w insekcie druga warstwa to sieczka słomiana( drobno pokrojona słoma) lub suche liście trzecia warstwa stanowi żyzną glebę, do której wysiewamy nasiona Pierwsza i druga warstwa powinny być dobrze ubite. Ważne jest, aby w dzień, kiedy będzie ciepło ( a w inspekcie będą już rośliny) wieko inspektu było lekko uchylone ( unikniemy wtedy przegrzania i poparzenia roślin). Natomiast na noc inspekt powinien być szczelnie zamknięty i dodatkowo w bardzo chłodne noce powinniśmy go otulić słomą.

Sadzenie i cięcie krzewów ozdobnych liściastych
Marzec jest idealnym miesiącem na sadzenie i nadawanie określonego kształtu krzewom ozdobnym. Pamiętajmy,żeby w czasie sadzenia odpowiednio zadbać o krzew. Dno dołka najlepiej wypełnić żyzną glebą. Przycinamy krzewy kwitnące na pędach tegorocznych (budleje, wejgele, jaśminowce wonne, tawuły japońskie), w ten sposób zmuszamy je do rozkrzewienia i silniejszego kwitnięcia.

Jeśli posiadamy derenie w ogrodzie, to tniemy je u podstawy, dzięki czemu roślina wytworzy więcej ozdobnych pędów. Hortensje również potrzebują naszej pomocy. Hortensję bukietową i drzewiastą przycinamy mniej więcej nad 4 pąkiem, ponieważ kwitną one na pędach tegorocznych, usuwamy również pędy pokładające się na ziemi, obumarłe i słabe. Z hortensji wielkokwiatowych usuwamy TYLKO stare (zeszłoroczne) kwiatostany nad pierwszą parą pąków – hortensja ta kwitnie na pędach zeszłorocznych. Ogólnie z krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę usuwamy wszystkie chore, połamane, uszkodzone i obumarłe gałązki. Nie mogą być rozwinięte liście i musi być dodatnia temperatura. Dodatkowo usuwamy tzw. wilki i zmarznięte pędy. Więcej w temacie PRZYCINANIE WIOSENNE.

Sadzenie i przycinanie drzew i krzewów owocowych.
W tym miesiącu sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Po ich posadzeniu przycinamy młode drzewka, tak, aby pozostały 3-4 gałęzie. Ze wszystkich drzew i krzewów usuwamy wilki (pędy boczne) i suche gałęzie a także skracamy gałęzie i przewodnik o 1/3 długości. Rany po cięciu smarujemy maścią przeciwgrzybiczną. Jeśli temperatura jest dodatnia to warto zrobić jeszcze przed rozwojem liści oprysk brzoskwiń. Drzewko to jest bardzo podatne na kędzierzawość liści, przez które albo wcale nie mamy owoców, albo te, które mamy są mało dorodne. Opryskujemy preparatem antygrzybicznym, np. Miedzianem 50 WP.

Wysiew warzyw i ziół.
Jeśli chodzi o warzywa i owoce to najlepiej mieć z własnego ogródka, wtedy wiemy co jemy. Przygotowanie warzywnika nie jest trudne. Jego wielkość zależy od miejsca jakie chcemy przeznaczyć w ogrodzie i od tego ile warzyw chcemy z nim uprawiać. Miejsce powinno być zaciszne i odpowiednio nasłonecznione. Glebę dobrze oczyszczamy z chwastów, korzeni, kamieni czy traw i dobrze spulchniamy. Następnie teren dobrze wyrównujemy grabiami i dobrze nawozimy np. kompostem. Nawożenie będzie zależne od tego jaką mamy glebę. Teraz należy się zastanowić czy wszystkie warzywa sami produkujemy w ogródku ( z nasion robimy sadzonki), czy kupujemy np. sadzonki kapusty, pomidorów, kalafiora, poru, papryki czy selera. Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielną produkcję warto zbudować inspekt (patrz artykuł: Jak samodzielnie zbudować najprostszy inspekt). Szerokość i długość zagonów zależy od nas samych, ale warto zwrócić uwagę na fakt, iż będziemy wyrywać chwasty, więc dostosujmy zagony do tego. Pomiędzy zagonami wydeptujemy ścieżki, którymi będziemy się poruszać,żeby nie niszczyć warzyw. Możemy lekko wybrać ziemię z nich przy pomocy małej szypy. Następnie najlepiej jakimś patykiem, lub drugim końcem grabi, motyki robimy rzędy dla nasion, na gł. ok. 5 cm ( jednak głębokość zależy od wielkości nasion). Nasiona siejemy nie za gęsto, ale też nie za rzadko. Następnie rzędy przykrywamy ziemią, można do tego użyć grabi. Ważne by dobrze podlać potem nasze zagony, ale nie zbyt ostrym strumieniem, bo wypłuczemy nasiona.(więcej w jak założyć warzywnik). Pod koniec marca, jak temperatura będzie w granicy 10 stopni do gruntu możemy wysiać: koper, marchew wczesną, pietruszkę wczesną, groch, szpinak, rzodkiewkę, szczypiorek. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek. Do inspektu wysiewamy brokuł, kapustę, kalarepę, kalafior, seler, por, sałatę i cebulę. W pomieszczeniach siejemy paprykę, pomidory i bakłażany.

Do inspektu wysiewamy też zioła: bazylię, majeranek, szałwię, melisę. Zioła, które mamy od zeszłego roku w ogrodzie przycinamy.

Przycinamy ozdobne trawy.
Pod koniec miesiąca przycinamy trawy ozdobne (np. miksant chiński) na wysokości ok. 30 cm. Powoduje to ich silniejszy rozrost. Z traw, które przez cały rok są zielone usuwamy tylko obumarłe źdźbła.

ziergraeser5

Możemy sadzić żywopłoty.
Jeśli planujemy zasadzić w naszym ogrodzie żywopłot, to pod koniec marca możemy przystąpić do realizacji naszego planu. Sadzimy jednak żywopłot tylko z krzewów liściastych (ligustr, grab, buk, berberys). Po posadzeniu warto skrócić rośliny o 1/3 , ponieważ zapewni to lepsze zagęszczenie rośliny u nasady. (więcej w „Jak założyć żywopłot”)

Czyszczenie oczka wodnego.
Po ustaniu mrozów i stopnieniu śniegu do ładu musimy doprowadzić naszą chlubę, jaką jest oczko wodne. Przede wszystkim usuwamy zanieczyszczenia z powierzchni wody (liście, gałązki, zdechłe owady ) i pozostałości lodu. Uruchamiamy pompę, aby woda w naszym stawku była dobrze utleniona i pozbawiona gazów gnilnych. Pozbywamy się również z niej martwych ryb, żab, jaszczurek i ślimaków. Teraz zajmiemy się brzegiem stawu – usuwamy obumarłe, suche, przemarznięte rośliny i sprawdzamy stan folii, czy przypadkiem nie ma jakiś uszkodzeń.

To już najwyższy czas, aby ustawić domki dla pożytecznych owadów.

źródło: http://www.gartenallerlei.de/Insektenhotel-Spitzdach-38cm

źródło: http://www.gartenallerlei.de/Insektenhotel-Spitzdach-38cm