Najwcześniej kwitnące wiosenne kwiaty.

Małe wiosenne kwiatki w różnych odcieniach to niepodważalne zwiastuny nadchodzącego czasu kolorów i radości w ogrodzie. Wyłaniają się spod resztek śniegu i liści jako niewinne i delikatne grupy białych, fioletowych, żółtych i niebieskich kwiatków.

Wiele z gatunków zachowało swoją „dziką” naturę i rosną wszędzie, gdzie tylko chcą, tworząc cudne łąki kwiatów. Jeśli chcemy uzyskać w ogrodzie taki naturalny efekt, to jesienią należy rozrzucić cebulki, bądź bulwy na większej powierzchni (między drzewami, przed grupami roślin, krzewów, na łące), po 25 – 30 sztuk, w rozstawie ok. 30 x 30 cm. Rośliny te będą się stopniowo rozrastać i poszerzać granice swojej grupy tworząc naprawdę cudowny i naturalistyczny barwny plac. Jest jednak jeden warunek – musimy pozostawić je w spokoju i nie uszkodzić w czasie prac pielęgnacyjnych.

Jeśli gleba jest uboga w składniki pokarmowe, to jesienią bądź wiosną możemy ją wzmocnić za pomocą kompostu lub pełnego nawozu.

Kiedy te małe kwiatki wiosenne przekwitną to zżółknięte liście i obumarłe kwiatostany można usunąć i umieścić np. w kompostowniku.

Jako, że są to kwiaty wieloletnie to może się zdarzyć,że po jakimś czasie będziemy chcieli zmienić wygląd naszego ogrodu i wtedy możemy przenieść całą grupę cebul w inne miejsce. Wykopuje się je po przekwitnięciu, kiedy są jeszcze widoczne.

Do małych kwiatów zdobiących ogrody wczesną wiosną należą: śnieżyczka (przebiśnieg), rannik zimowy, śnieżyca wiosenna, cebulica syberyjska, szafirek armeński, śnieżnik lśniący, szachownica kostkowata, przylaszczka pospolita, kosaciec żyłkowany, zawilec grecki, krokus Tommasiniego.

Śnieżyczka, przebiśnieg (Galanthus nivalis) – roślina trująca. To nasz rodzimy gatunek, dziko rosnący praktycznie wszędzie. Ma kwiaty zwisające, koloru białego i kwitnie od lutego do marca. Śnieżyczka osiąga ok. 10 cm wys. i rośnie na stanowiskach słonecznych i cienistych.

32832336

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) – roślina trująca. Jest roślina, która silnie się rozsiewa i rozprzestrzenia. Kwitnie od lutego do marca, kwiaty ma barwy żółtej i są silnie pachnące. Rannik jest niską roślinką, bo dorasta do zaledwie 5 cm. Lubi stanowiska zacienione, glebę świeżą i próchniczną. UWAGA! Bulwki przed sadzeniem moczy się całą noc w ciepłej wodzie – lepiej się ukorzenią.

eranthis-open

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) – roślina trująca. Gatunek rodzimy, który sam się wysiewa. Kwitnie III – IV na biało. Śnieżyca dorasta do wysokości 20 cm i dobrze czuje się na stanowisku zacienionym, w glebie wilgotnej.

Leucojum vernum

Cebulica syberyjska (Scilla sibirica) – roślina trująca. Tworzy piękne plamy, ponieważ kwitnie masowo na niebiesko, biało i jasno – fioletowo. Kwiaty są zwisające i pojawiają się do marca do kwietnia. Dorasta do 15 cm wysokości, tworząc gęste kobierce. Rośnie na stanowiskach półcienistych.

41777004.050407012StarflowersWSP

Szafirek armeński (Muscari armeniacum) – roślina trująca. Jest kwiatem, który długo kwitnie i równie dużo wytrzymuje. Kwitnie w kwietniu na niebiesko lub biało. Dorasta do 20 cm i szybko się rozprzestrzenia. Rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, na glebach suchych oraz przepuszczalnych.

Muscari_armeniacum_3b

Śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae) – wydziela substancję, która może podrażnić skórę. Kwitnie od marca do kwietnia na biało, jasnoróżowo lub jasnoniebiesko. Dorasta do 15 cm na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Chionodoxa_luciliae_(gigantea)_photo_file_PDB_163KB

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) – roślina trująca. Ma purpurowo – fioletowe kwiaty z rysunkiem szachownicy. Kwitnie IV – V i dorasta do 25 cm wysokości. Dobrze czuje się na stanowisku półcienistym oraz chłodnym, w glebie gliniastej i wilgotnej.

Fritillaria-meleagris-by-ChodHound-on-Flickr

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis). Kwitnie od marca do kwietnia i ma kwiaty barwy liliowoniebieskiej. Przylaszczka dorasta do 15 cm. Dobrze czuje się na stanowisku zacienionym, w glebie próchnicznej, wapiennej i gliniastej.

Hepatica_nobilis_ENBLA07

Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) – wydziela substancję, która może podrażnić skórę. Ma kwiaty barwy fioletowo – niebieskiej i dorasta do wysokości 20 cm. Kwitnie od marca do kwietnia. Uwielbia stanowiska słoneczne, ciepłe; gleby przepuszczalne i suche.

Iris_reticulata

Zawilec grecki (Anemone blanda) – roślina trująca. Gatunek idealny do skalniaka. Kwiaty ma barwy niebieskiej, różowej, białej i fioletowej. Z wyglądu przypominają złocienie. Kwitnie od III do IV na stanowiskach słonecznych i pólcienistych. Dorasta do 10 cm wysokości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus). Tworzy gęste kobierce. Ma kwiaty barwy białej lub jasnofioletowej, które pojawiają się w lutym i w marcu. Dorasta do 10 cm wysokości na stanowiskach słonecznych.

crocus tommie claret

Widzieliście już w tym roku te wiosenne kwiaty? Pochwalcie się w komentarzach :)