Narcyzy to jedne z nieocenionych wiosennych kwiatów, które kwitną już od marca do maja (kwitnienie zależne od odmiany). Zazwyczaj spotykanymi barwami kwiatów to odcienie białego i żółtego i bardzo trudno pomylić je z innymi kwiatami kwitnącymi o tej porze roku. Są unikatowe i po prostu przyciągają wzrok.

die-gelbe-narzisse-ist-auch-als-osterglocke-bekannt

Ze względu na kształt kwiatów oraz pochodzenie podzielono narcyzy na grupy, dzięki czemu łatwiej jest rozpoznać konkretne gatunki.

1.Narcyzy trąbkowe –  kwiaty są białe, żółte lub dwubarwne, mają długi trąbkowaty przykoronek z falistym brzegiem; kwitną w kwietniu; liście są wąskie i szarozielone; dorastają do 40-50 cm; ODMIANY: żółte: ‘Golden Harvest’, ‘Dutch Master’, ‘Exception’, ‘Modoc’, ‘King Alfred’; białe; ‘Empress of Ireland’, ‘Contatrice’; dwubarwne: ‘Bravoure’, ‘Magnet’, ‘Glenfarclas’

2.Narcyzy wielkoprzykoronkowe  – pochodzą od narcyzów trąbkowych i poetyckich; przykoronek miseczkowaty, często dwubarwny; kwitną do marca do maja; liście są szarozielone; dorastają do 35-50 cm; ODMIANY: ‘Gabriel Kleberg’ (biała), ‘Ice Follies’ (biała, żółty przykoronek), ‘Carlton’ (żółty), ‘Ceylon’ (żółty, przykoronek pomarańczowy)

3.Narcyzy drobnoprzykoronkowe  – posiadają kwiaty zazwyczaj dwubarwne, przykoronek jest talerzowaty, bardzo krótki; kwitną od marca do kwietnia; liście niebiesko – szarozielone; dorastają do 30-45 cm; ODMIANY: ‘Birma’ (żółty, przykoronek pomarańczowy), ‘Snow Crest’ (biała, przykoronek z zielonym środkiem)

4.Narcyzy pełne – pochodzą od narcyzów trąbkowych; kwiaty posiadają pełny okwiat i przykoronek lub tylko przykoronek; jeden kwiat na łodydze, często dwubarwny; kwitną od kwietnia do maja; liście są wąskie i zielonoszare; dorastają do 50 cm; ODMIANY: ‘Unique’ (bardzo duża), ‘Rose of May’ (biała i pachnąca), ‘Tahiti’ (ciemno – żółto – pomarańczowa).

5.Narcyzy triandrus – o kilku białych zwisających kwiatach na długiej łodydze, pachnące

130558ki

6.Narcyzy cyclamineus (cyklamenowate) – o płatkach odgiętych do tyłu

PL2000008255_card3_lg

7.Narcyzy jonquilla (żonkile) – kilkukwiatowe, silnie pachnące, kwiaty żółte

Narcissus_jonquilla_Martinette

8.Narcyzy tazetta – z wieloma małymi kwiatami na łodydze

FD10197WH.jpg

9.Narcyzy poeticus (poetyckie) – okwiat lśniąco biały, przykoronek czarkowaty z czerwonym brzegiem; kwitną od kwietnia do maja; liście są wąskie niebiesko lub szarozielone; wysokość to 30-40 cm; pięknie i silnie pachnące; ODMIANY: ‘Actaea’ (bardzo stara i cenna odmiana, maja cytrynowy przykoronek z czerwoną ramką), ‘Recurvus’ (żółto-czerowny przykoronek), ‘Queen of Narcisse’ (czerwony przykoronek).

April 004

10.Narcyzy karłowe – idealne do ogrodu skalnego oraz naturalistycznych nasadzeń; kwiaty mają liczne i trwałe; kwitną od marca do kwietnia; liście są wąskie i barwy zielonej; dorastają do 15-30 cm; ODMIANY: ‘Jack Snipe’ (biały okwiat, żółty przykoronek), ‘February Gold’ (żółty okwiat i trochę ciemniejszy przykoronek), ‘Thalia’ (biały), ‘Peeping Tom’ (żółte kwiaty z wąską trąbką), ‘Tete a tete’ (żółta, kilkukwiatowa), ‘Minnow’ (kremowobiała, żółty przykoronek), ‘Jet Fire’ (żółty okwiat, pomarańczowo – czerwona trąbka), ‘Tittle Tattle’ (jasnożółty, kilkukwiatowa, silnie pachnąca).

DETA2-76  Jetfire

Wyżej wymienione odmiany narcyzów to tylko namiastka tego, co kupić możemy w sklepach ogrodniczych.

Cebule narcyzów mają charakterystyczny spiczasty kształt z tzw. nosem. Cebulki z podwójnym nosem są wysokiej jakości i obficie kwitną.

Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Lubią glebę świeża, wilgotną, zasobną, przepuszczalną i bogatą w próchnicę.

Narcyzy to popularne kwiaty sadzone pod roślinami drzewiastymi kwitnącymi wiosną oraz w pasie między nimi a trawnikiem. Okazale wyglądają dziko rosnące w naturalnych dzikich kępach. Są też bogatym uzupełnieniem rabat, skalniaków i w grupach dzikich bylin.

zoom  zoojjjm  1406790626240735

Narcyzy sadzi się we wrześniu/październiku. Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości (10-15 cm). Jeśli posadzimy je zbyt późno nie będą posiadały ani liści, ani kwiatów. Wykopuje się je, kiedy liście zżółkną i uschną i sadzi się je na nowym miejscu. Wiosną w czasie kwitnienia powinniśmy podlewać je w czasie suszy. Nawozimy je na początku wegetacji i w czasie kwitnienia lub po nim pełnym nawozem organiczno – mineralnym.

Jest jedna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę hodując narcyzy. Cała roślina posiada trujący alkaloid. Sok jaki zawierają narcyzy może podrażnić skórę. Jednak można tą małą niedoskonałość wybaczyć tym przepięknym kwiatom.