Spotykane niemal w każdym ogrodzie, parku czy miejskiej rabacie. Tulipany stanowią odwieczny symbol wiosny. Bogactwo barw tych kwiatów oraz kształt są wręcz niezmierzone. Kolory kwiatów są praktycznie wszystkie od błękitnego po grafitową czerń oraz występują odmiany dwubarwne. Tulipany to bardzo bogate w odmiany rośliny cebulowe, które podzielono na kilka grup.

1.Tulipany botaniczne: Idealnie nadają się do naturalnych nasadzeń i osiągają wysokość w granicy 15 – 40 cm, kwitną od marca do maja. Z gatunków godnych Tulipa_sylvestris_Cattal_KWalker, tulipanpolecenia to m.in. nasz rodziny żółty tulipan (Tulipa sylvestris) oraz Tulipa batalinii, Tulipa clusiana, Tulipa pulchella, Tulipa tarda (Tulipan późny), Tulipa turkestanica, Tulipa praestans, Tulipa urumiensis. Natomiast Tulipa kaufmanniana (Tulipan Kaufmanna), Tulipa Fosferiana oraz Tulipa greigii (Tulipan Greiga) to gatunki, których głównie uprawia się odmiany wielkokwiatowe. Tulipany botaniczne nadają się do nasadzeń na skraju roślin drzewiastych, dróżek oraz na rabatach wraz z innymi gatunkami roślin cebulowych i bulwiastych.

-Tulipan Greiga (Tulipa greigii) – mieszańce; są to póżno kwitnące, atrakcyjne tulipany o szarozielonych, brązowo paskowanych lub marmurkowanych liściach. Kwiaty mogą być jednobarwne lub dwubarwne, często z kontrastującymi paskami. Kwiaty są długie, smukłe i otwierają się szeroko na słońcu. Kwitną od marca do kwietnia. Dorastają do 20 – 30 cm. Najczęściej spotykanymi odmianami są: ‘Red Riding Hood’ (szkarłatna z czarną plamą u nasady, liście z ładnym rysunkiem), ‘Oriental Splendour’ (kwiaty cytrynowożółte z zielono – czerwoną nasadą, czerwono – żółtym brzegiem, liście są paskowane, odmiana jest wyjątkowo trwała), ‘Plaisir” (kwiaty kremowożółte z czerwonymi paskami, liście są brązowo paskowane)

-Tulipan Kaufmanna (Tulipa kaufmanniana) – jest to wyjściowy gatunek dla bardzo wielu mieszańców; kwiaty są kremowobiałe i czerwono nabiegłe, są smukłe i otwierają się gwiazdkowato; kwitną do marca do kwietnia; dorastają do 25 cm wysokości, istnieje bardzo wiele odmian o intensywnych barwach, często z pasiastymi liśćmi,

-Tulipan luźny (Tulipa tarda) – jest mało wymagający, drobny, dziki, tworzy łany; kwiaty są wewnątrz białe z dużą żółtą plamą, z zewnątrz są szarozielone, gwiazdkowate, po kilka na łodydze; kwitną od marca do kwietnia i dorastają do 15 cm.

jcs-tulipa-kaufmanniana-(shakespeare)-51971   PL2000020250_card_lg

2.Tulipany ogrodowe – osiągają 40 – 70 cm wysokości i podzielone zostały na grupy na podstawie terminu kwitnienia, a każda z tych grup obejmuje różne klasy:

*Tulipany wczesne (początek – połowa kwietnia). Należą do nich tulipany pojedyncze i pełne.

-Tulipany pojedyncze wczesne – są wysokimi i wczesnymi kwiatami o różnym zabarwieniu i jajowatym kształcie. Kwitną w kwietniu i dorastają do 25 – 40 cm; posiadają solidną łodygę. ODMIANY: ‘Couleur Cardinal’ (ciemnoszkarłatna, dorasta do 35 cm), ‘Apricot Beauty’ (morelowy odcień), ‘Princess Irene’ (odmiana pomarańczowa z purpurowymi płomykami)

*Tulipany średnio wczesne (kwitną od połowy kwietnia do początku maja). Najbardziej znane odmiany to Tulipany Mendla, tulipany Triumph oraz wielkokwiatowe, o wspaniałych barwach mieszańce Darwina

*Tulipany późne (kwitną przez cały maj). Dorastają do 70 cm, jako pierwsze pojawiają się pojedyncze mieszańce Darwina, potem tulipany pojedyncze późne, tulipany liliokształtne. Dalej tulipany papuzie, słabo rosnące tulipany Rembrandta, tulipany wielkokwiatowe, tulipany Viridiflora (mają zielone smugi). A na samym końcu pojawiają się tulipany Cripsa (kwiaty posiadają wystrzępione brzegi płatków)

-Tulipany papuzie – są to oryginalne tulipany, które dość późno kwitną, posiadają amatorskie odmiany; kwiaty są kilkubarwne, często z tzw. płomykami, intensywnie zabarwione, duże, ciężkie, szeroko otwarte, brzeg mają postrzępiony i pofalowany; kwitną w maju; dorastają do 60 cm wysokości; ODMIANY: ‘Flaming Parrot’ (kwiaty żółte z czerwonymi płomykami, dorastają do 55 cm), ‘Black Parrot’ (ciemnopurpurowa, 55 cm), ‘Fantasy’ (łososioworóżowa w zielone plamy, dorasta do 60 cm wys.), ‘Rococo’ (karminowa, która z zewnątrz jest zielona, 35 cm), ‘Texas Flame’ (żółta z karminowymi płomykami, 55 cm wysokości), ‘White Parrot’ (odmian barwy białej, do 40 cm wys.)

tul_parrot_flaming_parrot_main  PL1000000303_card5_lg  tulipa-white-parrot-flower1  ee0d87f9-b5c8-490f-afc6-58610516e465

-Tulipany Viridiflora – to wyjątkowo oryginalne tulipany, które kwitną bardzo późno. Kwiaty występują zazwyczaj w delikatnych i stonowanych barwach z charakterystycznym zielonym rysunkiem, mają ładny i oryginalny kształt, kwitną w połowie maja; dorastają do 50 cm wysokości. ODMIANY: ‘Humingbird’ (żółte z zielonym rysunkiem, 40 cm), ‘Golden Artist’ (żółte, zielonopaskowane, 30 cm), ‘Artist’ (w środku łososiowe i zielone, natomiast z zewnątrz są łososiowe i purpurowe, odmiana późna, dorastająca do 30 cm), ‘Greenland’ (różowo nabiegłe paski środkowe jasnozielone, żółty brzeg, 50 cm)

-Tulipany liliokształtne – są bardzo wytworne i późno kwitnące, kwiaty są długie i smukłe oraz wystepują w wielu barwach, dorastają do 60 cm. ODMIANY: ‘West Point’ (żółta, wydłużona, 50 cm wys.), ‘White Triumphator’ (biała odmiana, bardzo dostojna, delikatna, dorastająca do 60 cm wysokości)

Tulipany powinno sadzić się na jesień (odmiany wczesne – środek jesieni a odmiany późne – późną jesienią). Preferują stanowiska na ogół słoneczne, a gleby próchniczne i piaszczyste. Nie tolerują stagnującej wody, która powoduje gnicie cebul. Cebulki sadzić powinniśmy na głębokości ok. 10 – 15 cm, a odległość między nimi zależna jest od wielkości kwiatów (dla tulipanów pojedynczych wynosi 15 – 20 cm, a dla wielkokwiatowych nieco więcej). Sadzić możemy je w luźnych niewielkich lub okazałych grupach. Żeby uzyskać pożądany efekt, posadzić powinniśmy co najmniej 10 cebul z jednej odmiany.

Tulipany rozmnaża się poprzez cebule potomne.

Kupując cebulki tulipanów powinniśmy zwrócić uwagę na ich stan. Najlepiej w tym celu odwiedzać sprawdzone i dobre szkółki i centra ogrodnicze.

Tulipany pięknie wyglądają nie tylko posadzone do gruntu, lecz także zdobić mogą różnego rodzaju pojemniki, donice lub kosze tworząc wraz z innymi gatunkami okazałe kompozycje. Efektownie wyglądają żółte tulipany posadzone np. w koszu z niebieskimi szafirkami lub fiołkami, albo czerwone tulipany z żółtymi narcyzami.

Tulpen_020408  10807  12566  1706

Kwiaty te są bardzo popularne na bukiety. Ścina się je wraz z liśćmi i układa w wazonie.

strauss-tulpen-nelke    27430B1266656415  775c72a2ae4311e28c7c22000a1fb876_7  2015-02-14 14.01.29

Z najbardziej znanych chorób cebul narcyzów to szara pleśń. Jest to choroba wywołana przez grzyba Botrytis, który pokrywa szarym nalotem cebulki roślin. Jedyną metodą zwalczania jest zachowanie higieny przy rozmnażaniu oraz wybieranie zdrowych cebulek przeznaczonych do wysadzania.

Tulipany to bardzo stare i cenne kwiaty, których odmiany stanowią dużą wartość kolekcjonerską. Macie swoje ulubione odmiany, które z dumą uprawiacie na grządkach kwiatowych? Zapraszam do pochwalenia się w komentarzach :)