Nasz ogród to nie tylko piękne otoczenie wokół domu, składające się z kwiatów, drzew, krzewów czy trawy. Nasz ogród to także zapachy. Słodkie aromaty roznoszące się w zielonym zakątku to nic innego, jak pachnące rośliny: kwiaty i liście. Wypoczynek wśród takich wonnej zieleni to czysta przyjemność.

Niektóre gatunki roślin zachwycające swym aromatem nie tylko w dzień, ale także wieczorem, kiedy większość kwiatów skłania się do snu. W nocy pachną : wiciokrzew, wieczornik damski, tytoń ozdobny, lewkonia czy cestrum.

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – pnącze o intensywnie pachnących kwiatach; kwiaty mogą być różnej barwy i zależne jest to od odmian (od żółtych po ciemnopurpurowe), kwitnie od czerwca do lipca, dorasta do 7 metrów wysokości, stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, a gleby zasobne i przepuszczalne

wiciokrzew

 

Wieczornik damski (Hesperis matronalis) – dwuletnia bylina o lekko różowych lub fioletowych, silnie pachnących kwiatach, kwitnie od maja do czerwca, roślina o gęstym i wzniesionym pokroju, dorasta do 100 cm, sadzona powinna być na stanowiskach cienistych lub półcienistych, na glebach wapiennych, zasobnych i świeżych

wieczornik

 

Tytoń ozdobny(Nicotiana alata) – roślina jednoroczna, wys. 30 – 45 cm, kwiaty: białe, różowe, purpurowe, czerwone, pachnące, kwitnie: VII – jesieni, gleba: piaszczysto-gliniasta, próchniczne, dobrze uprawione, stanowisko: słoneczne, zastosowanie: do tworzenia grup ogrodowych, niskie odmiany na obwódki, a odmiany silnie pachnące koło ławek, pod balkonami.

tytoń

 

Lewkonia, maciejka(Matthiola incana) – roślina jednoroczna, wys. 30-40 cm, kwiaty: lilioworóżowe, kwitnie: VI-VIII, gleba: piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowisko: słoneczne, lekko zacienione, zastosowanie: ma bardzo intensywny zapach, sadzi się je blisko miejsca wypoczynku, np. obok ławek.

393149074_459

 

Cestrum – kwitnie od czerwca do października, kwiaty są barwy czerwonej, stanowisko słoneczne a gleby przepuszczalne i żyzne, dorasta do 150 cm wysokości, znana jest ze swoich wonnych kwiatów.

WSY0050632_2303

 

Za dnia wiele kwiatów wydziela intensywne zapachy o słodkim i kuszącym aromacie. Niektóre zerwane na bukiety kwiaty wypełniają dom swym niezapomnianym zapachem, np. bez czy konwalia.

Jaśminowiec (Philadelphus) – krzew obficie kwitnący do maja do czerwca, kwiaty białe i silnie pachnące, dorasta do 4 m wysokości i osiąga szerokość 3 metrów, jaśminowiec dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

jasminowiec

 

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) – jeden z najbardziej znanych silnie pachnących krzewów, kwiaty są pełne, barwy białej, liliowej, różowej lub purpurowej, pojawiają się w maju, jest to krzew o pokroju wzniesionym, dorasta do 6 m, preferuje gleby wapienne, stanowiska słoneczne lub półcieniste.

bez lilak

 

Lawenda (Lavandula) – mały półkrzew, który doskonale komponuje się z różami, kwiaty są jasnoróżowe lub jasno fioletowe, pojawiają się od czerwca do jesieni, są silnie pachnące, liście są podłużne i lekko szare, dorasta do jednego metra wysokości, lubi ciepłe i słoneczne stanowiska.

lawenda

 

Heliotrop peruwiański (Heliotropium) – półkrzew, kwiaty błękitne lub fioletowe, o słodkim zapachu wanilii, kwitną przez całe lato, najbardziej popularna odmiana to ‘Black Beauty’, osiąga wysokość od 30 – 90 cm, preferuje stanowiska słoneczne i żyzne gleby.

heliotrop

 

Kalina Burkwooda (Viburnum x burkwoodii) – krzew, o kwiatach luźnych i przewieszających się pędach, kwietnie na biało a liście jesienią przybierają efektowne czerwone zabarwienie, kwitnie w maju, gleba próchniczna i przepuszczalna, miejsca ciepłe i osłonięte od wiatru.

kalina

 

Goździki (Dianthus) – roślina kojarzona głównie z wiejskimi ogrodami, kwiaty praktycznie we wszystkich barwach tęczy, są tez odmiany dwubarwne, silnie pachnące, pojawiają się od maja do czerwca, dorasta do 50 – 60 cm wysokości, preferuje stanowiska słoneczne, gleby średnio suche, zasobne i przepuszczalne; goździki dobrze wyglądają posadzone na środku rabaty.

dianthus-raspberry-surprise-4

 

Fiołek wonny(Viola odorata) – roślina rozłogowa, dorastająca do 5 – 15 cm wys, kwiaty fioletowe, bardzo wonne, kwietnie od marca do maja, gleby żyzne i próchniczne, a stanowisko ocienione i wilgotne.

fiołek wonny

 

Floks wiechowaty (Phlox paniculata) – bardzo pachnąca bylina, posiada wiele odmian różniących się barwą kwiatów (białe, różowe, purpurowe, łososiowe, fioletowe, dwubarwne), kwitnie od sierpnia do września, dorasta do 150 cm wys., stanowisko powinno być słoneczne, a gleba świeża i wilgotna.

HYD0000652_3810

 

Groszek pachnący(Lathyrus odoratus) – roślina jednoroczna, wys. do 2,5 m, kwiaty: silnie pachnące, białe, różowe, niebieskie, fioletowe, czerwone, kwitnie: od końca VI do VIII, gleba: wapienna, zasobna w składniki pokarmowe, dostatecznie wilgotna, stanowisko: słoneczne, przewiewne, uprawa: sieje się wprost do gruntu w III (wymaga podpór), zastosowanie: kwiat cięty, pnącza.

lathyrus_annie_form

 

Dodatkowo ogród wzbogacają wonne zioła np., bazylia, mięta czy tymianek.

Znanymi kwiatami na całym świecie ze swojego uroczego zapachu są krzewy róż. W zależności od odmian różnią się one intensywnością wydzielanego aromatu, np. Westerland, Arthur Bell, Don Juan.

westerland róża        2) Rose Arthur Bell has a gorgeous perfume    don-juan