PAŹDZIERNIK

      Piękna polska jesień ukazuje się z całą swoją siłą. Kolorowe liście na drzewach, owoce niektórych gatunków roślin, wszystko to przemienia krajobraz w bajkową scenerię. Ale pamiętajmy, że październik to miesiąc intensywnej pracy w ogrodzie. Musimy odpowiednio przygotować ogród na nadejście zimy.

jesien

Do końca miesiąca sadzić możemy jeszcze rośliny cebulowe.

Usuwamy po raz ostatni chwasty i spulchniamy glebę. Jeśli w tym czasie usuniemy chwasty, na wiosnę będzie ich znacznie mniej.

Październik jest też dobrym czasem na sadzenie drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę. Możemy sadzić zarówno te nabyte w doniczkach, jak i te z obnażonymi korzeniami. Musimy dobrze podlać posadzone rośliny, ponieważ tylko dobrze nawodnione będą mogły swobodnie przetrwać zimę.

Oprócz drzew ozdobnych posadzić możemy teraz drzewka owocowe.

Z warzywnika zbieramy ostatnie warzywa: marchew, buraki, pietruszkę, seler, por i przechowujemy je w odpowiednich warunkach, najlepiej w ciemnej i chłodnej piwnicy. Natomiast zebraną cebulę i czosnek dobrze jest magazynować na strychu.

marchew

Zbieramy późne odmiany jabłek, śliw i gruszek. Przechowujemy tylko te owoce, które nie są robaczywe, poranione i nadgnite. Po zbiorach dokładnie oglądamy drzewka i szukamy oznak chorób. Wycinamy chore gałęzie i palimy je, dodatkowo spalić powinniśmy zgnite i zasuszone owoce, które pozostały na drzewie (tzw. mumie). Spod drzew zbieramy spadłe owoce, które lekko nadgniły – je najlepiej spalić lub głęboko zakopać.

gruszka

Powoli powinniśmy zacząć okopczykować róże i inne krzewy, które ciężko znoszą zimę.

Z ziemi wykopujemy bulwy kwiatów, które nie zimują w gruncie: dalie, begonie, tygrysówki, mieczyki, paciorecznik.

mieczyki

Na zimę okrywamy liśćmi lub słomą, trocinami zimujące w gruncie byliny.

Na bieżąco zgrabiamy opadłe liście.