Pielęgnacja bylin rabatowych.

Zadbana rabatka kwiatowa to wizytówka naszego ogrodu. Aby kwiaty rosły i kwitły jak najdłużej należy je odpowiednio pielęgnować poprzez podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie czy przycinanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPodlewanie szczególnie ważne jest w przypadku nowo posadzonych roślin, bylin lubiących wilgotne stanowisko oraz w czasie długotrwałej suszy. Kwiaty powinny być podlewane rano lub wieczorem, nigdy nie w pełnym słońcu, ponieważ możemy poparzyć liście. Podlewać można za pomocą konewki (jeśli mamy małą rabatę), węża ogrodowego lub nawadniania kropelkowego w przypadku większych powierzchniowo rabat. Kiedy podlewamy wężem ogrodowym zwróćmy uwagę na strumień wody, aby nie był za ostry, ponieważ możemy uszkodzić, a nawet połamać rośliny i wymyć ziemię okrywającą korzenie bylin.

Drugą ważną częścią pielęgnacji jest spulchnianie i odchwaszczanie rabaty. Ziemię powinniśmy spulchniać zwłaszcza wtedy, gdy nastąpiły obfite opady deszczu oraz w czasie długotrwałej suszy, kiedy powierzchnia gleby zamieniła się w twardą skorupę. Taka warstwa zbitej ziemi nie przepuszcza w głąb powietrza, wody ani składników pokarmowych. Zabieg spulchniania możemy wykonać za pomocą zwykłej motyki lub małych grabi ogrodowych na głębokość ok. 5-7 cm.

Na bieżąco powinniśmy usuwać chwasty (zwłaszcza perz czy mlecz) rosnące między bylinami, ponieważ hamują one rozwój naszych kwiatów i są siedliskiem szkodników i chorób.

garden4Kolejną czynnością, którą powinniśmy przeprowadzać na naszej rabacie jest nawożenie. Jeśli rabata założona została na próchnicznej glebie ogrodowej nawozić byliny powinniśmy 1-2 razy w roku, poprzez rozrzucenie cienkiej warstwy kompostu. Byliny rosnące na ubogich w składniki pokarmowe glebach dodatkowo powinny być nawożone. Nawożenie zależy od wymagań posadzonych gatunków. Rośliny przestajemy nawozić pod koniec lata / początku jesieni (od końca VIII), aby nie osłabić ich odporności na mróz. Najlepszymi momentami dla nawożenia rabat są okresy przed pierwszym kwitnieniem i przed wznowieniem wegetacji (wiosną) oraz po dość mocnym cięciu pędów.

Wszystkie byliny rosnące na rabacie powinny być ściółkowane. Wykorzystać do tego możemy np. skoszoną trawę, która zapobiega parowaniu gleby (latem) albo liście (jesienią), które chronią bylinę przed mrozem.

Zwieńczeniem prac pielęgnacyjnych jest cięcie. W celu utrzymania rabaty w jak najlepszym porządku powinno usuwać się wszystkie przekwitnięte kwiatostany i obumarłe części roślin. Te ostatnie z rabaty usuwamy wczesną wiosną, dając w ten sposób miejsce dla wyrastających nowych liści i pędów.

Dodatkowo jeśli w naszych rabatach znajdują się wysokie odmiany bylin, np. ostróżki i piwonie zamontować możemy specjalne podpory. Mogą występować one w postaci zewnętrznych pierścieni lub palików, do których przywiązuje się pędy.

Tak zadbane i wypielęgnowane byliny zdobić będą przez długi czas rabaty w naszych ogrodach. Pielęgnacji musimy poświęcić trochę czasu, ale na pewno tego nie pożałujemy:)