Pokrzywa jest stałym bywalcem naszych ogrodów. Dla jednych stanowi ona niepożądany chwast , dla innych jest rośliną z cennymi właściwościami leczniczymi, a jeszcze inni mają w pamięci bąble z dzieciństwa. Nie powinniśmy się jej jednak bać. Pokrzywa może stać się  wsparciem w walce z nieproszonymi gośćmi chcącymi zamieszkać w naszym ogrodzie.  Obecnie modna staje się uprawa ekologiczna, czyli taka bez inwazji chemii . Idealnie nadaje się tu bohaterka tego artykułu, której mszyce wręcz nienawidzą.

Roztwór z pokrzywy stosowały już nasze babcie w walce z mszycami.  Podpowiem Wam jak można samemu w domu stworzyć taką “gnojówkę” . Uprzedzam jedynie przed dość nieprzyjemnym zapachem, jaki może wydzielać fermentująca się pokrzywa.

Po pierwsze pokrzywę zrywamy w ochronnych rękawicach, z wiadomych przyczyn:) Tniemy ją na odcinki długości ok. 15-20 cm i wkładamy do pojemnika. Najlepiej nadaje się do tego plastikowa i szczelna beczka (to ostatnie jest dość ważne, jeśli chcemy uniknąć dość brzydkiego zapachu).

Następnie wszystko zalewamy wodą. 1 kilogram świeżych roślin to ok. 10 litrów wody. Aby “gnojówka” nabrała swych “mocy” powinna być przechowywana pod przykryciem przez dwa do trzech tygodni. Codziennie powinniśmy ją dokładnie przemieszać , a kiedy zauważymy, że przestałą się pienić będzie gotowa do użytku.

Jak już pisałam wyżej procesowi fermentacji towarzyszy nieprzyjemny zapach. Można go jednak trochę zneutralizować poprzez dodanie do roztworu mączki skalnej.

Gotowa “gnojówka” powinna być wykorzystana w przeciągu 2-3 dni. Rośliny spryskujemy sporządzonym z niej roztworem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:50. Mszyce po kilku dniach powinny zostać zgładzone (już samym zapachem), a roślina może w spokoju dalej rosnąć.

Naszą powstałą miksturę dobrze jest przecedzić przez sito, w celu pozbycia się resztek roślinnych.

Pokrzywa stosowana może być także jako nawóz roślinny. Sporządzony roztwór mieszamy z wodą (1:10) i podlewamy rośliny.

Dodam jeszcze, że przeciwko mszycom stosować można roztwory domowej roboty z cebuli (, mleka i szarego mydła.  Po mleku na liściach roślin pozostać może biały nalot, który nie powinien nas niepokoić, gdyż przy pierwszym kontakcie z wodą zniknie.