SIERPIEŃ

      Sierpień, podobnie jak lipiec to miesiąc wypoczynku i urlopów. Wyjeżdżając na wakacje nie zapomnijmy o ogrodzie. Latem kwitnie wiele pięknych kwiatów nadających się na bukiety, które ustawić możemy w naszych domach.

Latem nasze kwiaty i i trawnik narażone są na wysuszenie, z powodu panujących upałów. Zadbajmy o nie poprzez regularne podlewanie i zraszanie. Czynności te powinny być przeprowadzane rano lub wieczorem, nigdy nie na pełnym słońcu. W przypadku roślin balkonowych wody nie powinniśmy lać bezpośrednio po liściach. Dobrze jest też odpowiednio nawozić rośliny, aby miały stały dopływ składników pokarmowych. Oczywiście nadal systematycznie odchwaszczamy i spulchniamy glebę.

Trawnika nie przycinamy zbyt nisko, aby nie dopuścić do jego wysuszenia

W sierpniu po raz trzeci kosimy łąkę kwietną.

laka

Na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiaty róż i bylin, ponieważ będą powtarzały kwitnienie. Pozostawienie zwiędłych kwiatów sprzyja też rozwojowi pleśni, grzybów i chorób. Dodatkowo dobrze jest przyciąć przekwitłe kwiaty krzewów ozdobnych

Skracamy lawendę o pół długości.

lawenda

Dbamy, aby pod drzewami i krzewami był rozłożony kompost (1-2 cm)

Przeprowadzamy cięcie prześwietlające wiśni i czereśni po zbiorach owoców, a cięcie jabłoni jeszcze przed zbiorami (pozwoli to doprowadzić odpowiednią ilość światła do wszystkich owoców, a co za tym idzie uzyskać lepsze jakościowo plony). Rany powstałe w wyniku cięcia smarujemy specjalną maścią chroniącą przed zakażeniami, np. TOPSIN. Latem powinniśmy przeprowadzić letnie cięcie krzewów jagodowych, oczywiście po zebraniu owoców (porzeczki, agrest, maliny, jeżyny).

agrest

Pod koniec miesiąca przestajemy nawozić byliny.

Możemy wysiać nawozy zielone: gryka, wyka, rzepak

benghalensis1

Na miejsce stałe możemy wysadzić rośliny dwuletnie i dzielone byliny.

W sierpniu możemy sadzić i przesadzać krzewy liściaste. Unikajmy jednak przeprowadzania tych czynności w pełnym słońcu. Możemy przesuszyć korzenie.

W drugiej połowie miesiąca sadzić możemy drzewa i krzewy iglaste oraz wiecznie zielone. I tutaj, podobnie jak w przypadku krzewów liściastych nie sadzimy roślin w upalne dni.

Możemy przyciąć żywopłoty. W celu ułatwienia sobie zadania, wzdłuż żywopłotu rozwijamy sznurek i naciągamy go tak, żeby był sztywny. To pozwoli nam prosto przyciąć żywopłot.

Koniec sierpnia to dobry czas na sadzenie piwonii. Pamiętajmy, że kwiaty te powinny co 5-6 lat być przesadzane w inne miejsce.

piwoniapiwonia

W ciepłe i słonecznie dni możemy zbierać nasiona kwiatów jednorocznych i bylin.

Sierpień to dobry czas, podobnie jak lipiec na zbiór kwiatów i zbóż, przeznaczonych na suche bukiety. Zebrane rośliny dzielimy na małe pęczki i wieszamy główkami w dół w miejscu przewiewnym i suchym. Dodatkowo możemy tworzyć wymyślne bukiety do naszego domu z kwiatów kwitnących w naszych ogrodach.

letnie

Wysadzić możemy wcześnie kwitnące byliny i cebulki: szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, narcyzy, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej, kosaćców brudkowatych.

20130527-090401

Możemy pobierać i ukorzeniać sadzonki krzewów iglastych i wiecznie zielonych. Najlepiej nadają się do tego młode, jednoroczne wierzchołki pędów.

W warzywniku możemy już zbierać pierwsze owoce pomidorów, papryki, ogórków, kabaczków, fasoli, szparagów, kalafiorów, marchwi czy kapusty. Kiedy liście ziemniaków pożółkły to śmiało możemy wykopać bulwy.

cs

Na bieżąco sprawdzajmy nasze rośliny czy czasem nie padły ofiarą jakiś szkodników i chorób.

To dobry czas na pobieranie sadzonek pelargonii, które do maja przechowujemy.