Szybki sposób na piękny trawnik i łąkę kwietną.

Flores+coloridas+flores+del+prado+mezcla+de+semillas+de+muchas+flores+de+verano+Pradera+Pradera+3

P1000134-1Każdy z nas marzy o pięknym i zielonym dywanie koło swojego domu Trawnik jest zachowaniem odpowiedniej przestrzeni w ogrodzie. Na zielonej nawierzchni urządzać możemy grille, rodzinne spotkania (pikniki), zabawy dla dzieci, czy możemy po prostu leżakować. Daje nam odrobinę chłodu i wilgoci w upalne dni oraz miękkość pod stopami. Założenie trawnika w ogrodzie nie jest skomplikowane i trudne. Każdy sam stworzyć może zielony dywan i cieszyć się nim przez wiele lat, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji.

Jest wiele rodzajów trawników: ozdobne, krajobrazowe, sportowe czy specjalistyczne (przy drogach, na skarpach). Zanim przystąpimy do działania powinniśmy dobrze się zastanowić nad przeznaczeniem zielonej nawierzchni. Jeśli trawnik ma służyć zabawie dzieci i częstemu deptaniu, ugniataniu i przyciskaniu to najlepiej zastosować mieszkanki traw sportowych i rekreacyjnych. Natomiast jeśli trawa ma tylko cieszyć oko i spełniać funkcję typowo ozdobną, to zdecydować się powinniśmy na mieszkanki dywanowo / parkowe. Dobór odpowiedniej mieszkanki traw to podstawowy warunek uzyskania pięknej zieleni. Nasiona pochodzić powinny ze sprawdzonego źródła i kupione powinny być tylko u zaufanego ogrodnika. Po otwarciu opakowania uwagę zwrócić musimy na to, aby nasiona nie były wilgotne i zgnite.

A więc, jeśli już wiemy jaką rolę będzie spełniał trawnik w naszym ogrodzie przystępujemy do jego założenia. Po pierwsze sprawdzamy odczyn gleby, ponieważ trawa dobrze rośnie na podłożu o pH w granicy 5,5 – 6,5. Odczyn niższy niż 5,5 sprzyja pojawianiu się mchu na trawniku, co psuje ogólną estetykę trawy. NatBoden_planierenomiast pH wyższe niż 6,5 to idealne warunki dla rozwoju chwastów dwuliściennych, z którymi walka może kosztować nas utratę cennego czasu, pieniędzy i pięknego wyglądu trawy.

Drugą czynnością, po sprawdzeniu pH podłoża jest dokładne przekopanie terenu pod trawnik za pomocą łopaty (jeśli mamy małą powierzchnię) lub glebogryzarki (idealnie nadaje się na duże powierzchnie). Następnie dokładnie oczyszczamy z chwastów, kamieni, korzeni, gruzu i innych zanieczyszczeń. Ziemię równo rozgarniamy grabiami, tak aby nie było żadnych nierówności, dołków czy „pagórków”. Teren musi być równy, żeby nie stała na nim woda. Dobrze jest zastosować odpowiednie podłoże pod trawnik, jakim jest ziemia ogrodowa. Poprawi ona strukturę gleby i zaopatrzy ją w próchnicę. Na wcześniej przygotowany teren wysypujemy ok. 10 cm ziemi ogrodowej. I w tym przypadku równo ją rozgrabiamy, tak aby nie było widocznych żadnych różnic poziomowych. Następnie za pomocą walca ogrodowego dokładnie ubijamy ziemię. Po tej czynności możemy jeszcze raz całość przegrabić i zwalcować, w celu lepszego ubicia. Walcujemy na krzyż, mamy wtedy pewność, że ziemia będzie dobrze zbita i nie usiądzie za bardzo. Kiedy zakończyć walcowanie? Wtedy, kiedy po wejściu na ziemię i nie pozostawimy głębokich CIMG9032odcisków buta.

Tak przygotowany teren pod trawnik gotowy jest do obsiania. Nasiona wysiewa się ręcznie, metodą rzutową, tj. bierzemy garść nasion i idąc rozsiewamy je zdecydowanym ruchem ręki. Siejemy na krzyż, czyli kierujemy się z góry na dół i w poprzek terenu. Bardzo ważne jest dokładne i równomierne obsianie podłoża. W ten sposób unikniemy pustych placów, po wykiełkowaniu trawy. Po skończonym siewie całość lekko i płytko przegrabiamy – chodzi tylko o wymieszanie nasion z podłożem. Na koniec ponownie dobrze walcujemy.

 

Świeżo zasiany trawnik powinniśmy podlewać dość często słabym strumieniem wody, żeby nie wypłukać nasion z ziemi.

image_thumb.5210Pierwsze koszenie przeprowadzamy wtedy, kiedy wysokość trawy będzie w granicy 10 cm.

Kiedy nie mamy zbytnio czasu na koszenie trawy, a podobają się nam naturalne i dzikie łąki, to śmiało możemy założyć łąkę kwietną w ogrodzie. Kosi się ją dwa razy w roku, a różnorodność gatunków traw i kwiatów sprawia, że przypomina ona wiejskie kolorowe i pachnące łąki. Założenie łąki kwietnej niczym nie różni się od zwykłego trawnika z siewu, tak więc do dzieła!:)