_vyrd13_416Miscanthus-sinensis-Zebrinus-3Na początku wyjaśnię co to są trawy. Są to rośliny jednoliścienne, z pustymi, obłymi łodygami z kolankiem zwanymi źdźbłami. Długie blaszki liściowe bardzo mocno obejmują źdźbła. Kwiaty są niepozorne i  nie wabią owadów, a zapylane są przez wiatr. Pokrój traw jest bardzo różny. Mogą być karłowe lub wysokie, o pokroju delikatnym, bądź bardzo okazałym. Zazwyczaj są to rośliny wieloletnie, choć znane są odmiany jednoroczne. Tyle wiedzy czysto botanicznej:)

Trawy są wdzięcznymi roślinami, które na wiele sposobów można wkomponować w zieleń otaczającą dom. Dzięki urozmaiceniu pokroju można z traw skomponować okazałe i oryginalne kompozycje ogrodowe.

Niskie i półwysokie trawy najlepiej nadają się na suche stanowiska, do obsadzenia dróżek, do ogrodu wrzosowego czy skalnego, na pagórki czy skarpy. Najlepiej nadają się do tego kostrzewa, owsica (Helictotrichon sempervierens), rozplenica japońska oraz Stipa barbata – do do ogrodu wrzosowego.

Cieniolubne trawy dobrze rosną przed lub pod drzewami: turzyca babkowata (Carex plantaginea), perłówka zwisła (Melica nutans).

Wysokie odmiany traw tworzą doskonałe tło dla pozostałych roślin, np. bylin, lub same są wypełnieniem krajobrazu: trzcinnik, proso rozgowate, miksant chiński.

Trawy doskonale radzą sobie również w wodzie oraz w jej otoczeniu: turzyce, trzciny i sity.

Trawy najlepiej sadzić i rozmnażać (przez podział) w kwietniu oraz w maju. Obumarłe kępki odcina się również w tym czasie. Niektóre odmiany przycina się wiosną na wysokości ok.30 cm od podłoża (rozplenica , miksant), w rozrost innych nie interweniuje się prawie wcale (trawa pampasowa). Sadząc te rośliny trzeba pamiętać, że lubią się rozrastać i często wychodzą poza granicę terenu dla nich przeznaczonego. Aby uniknąć dodatkowej pracy w ogrodzie, należy sadzonkę trawy wsadzić w odpowiednio dużą doniczkę z wyciętym dnem i całość umieścić w docelowym miejscu w ziemi. Trawa w ten sposób ma ograniczony zasięg i dzięki temu nasza kompozycja będzie wyglądać tak, jak tego sobie życzyliśmy.

Podstawowe gatunki traw ozdobnych:

1.Kostrzewa Gautiera (). Jest to niska trawa, która tworzy gęste poduszki. Kwiaty zebrane są w żółtobrunatnych i przewieszających się wiechach. Kwitnie od czerwca do lipca. Liście są soczysto zielone, zimozielone i lekko kłujące. Dorastają do 15 cm wysokości. Kostrzewa preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste, o glebach świeżych i zasobnych. Odmiana ‘Pic Carlit’ posiada szczególnie zwarte i kłujące poduszki, jest barwy ciemnozielonej.

baerenfellgras-festuca-gautieri-02

2.Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides). Jest to trawa z ozdobnymi owocostanami, która stanowi dekorację ogrodu nawet zimową porą. Kwiaty zebrane są w jasno- do czerwonobrunatnych szczytowych kłosach, które pojawiają się od sierpnia do września. Rozplenica osiąga do 90 cm wysokości. Liście są intensywnie zielone, wąskie i przewieszające się. Jesienią barwią się na złocistożółte odcienie. Trawa ta ma pokrój szeroki i kępkowy. Stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne, a gleby próchniczne i wilgotne. Najpopularniejszą odmianą jest ‘Hameln’ – kwitnie wcześniej i obficiej. Wszystkie odmiany rozplenicy doskonale komponują się z jesiennymi bylinami (astry, złocieńce).

floraison

3.Turzyca Morrowa (Carex morrowii). Jest to zimozielona trawa. Kwiaty pojawiają się w kwietniu w postaci żółtych i krótkich kłosów. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. Liście są sztywne, zaostrzone, ciemnozielone z białym paskiem na brzegach. Pokrój turzycy jest szerokokępkowy i bardzo gęsty. Sadzona powinna być na stanowisku ocienionym (pod drzewami), średnio ciepłym lub chłodnym. Preferuje gleby wilgotne i żyzne. Turzyca nie lubi suszy i stojącej wody.

de492255116cc5841395101fe47340c2

4.Miksant chiński (Miscanthus sinensis). Jest to trawa kępkowa. Kwiaty są w srebrzystych lub w czerwonych do brązowych, piórkowatych wiechach. Kwitnienie trwa od lipca do sierpnia. Miksant osiąga nawet do 2 metrów wysokości. Liście są wąskie, a jesienią przebarwiają się na żółte i brązowe barwy. Wzniensiony pokrój tej rośliny oraz wysokość idealnie nadają się do tworzenia tła oraz do pojedynczych nasadzeń. Miksant dobrze czuje się na stanowisku słonecznym i średnio suchym.

miscanthus_sinensis_sarabande

5.Trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea). Dekoracyjna trawa kępkowa. Kwiaty w brunatnych (jesienią żółtych), rozgałęzionych wiechach, pojawiają się w sierpniu i osiągają do 180 cm wysokości. Liście są przewieszające i zielone, dorastają do 50 cm. Pokrój jest luźny i kępkowy. Trzęślica preferuje stanowisko słoneczne i półcieniste ze świeżą glebą.

dsc8686

6.Trawa pampasowa (Cortaderica selloana). Trawa ta sadzona powinna być samotnie. Kwiaty są w srebrzystych wiechach i pojawiają się na roślinie od września do października. Trawy pampasowe osiągają wysokość nawet do 250 cm . Liście są szarozielone i przewieszające się, i dorastają do 150 cm wysokości. Pokrój kępkowy. Trawa ta lubi słoneczne stanowisko, bez stojącej wody. Ważne!! Na zimę liście powinno się związać i okryć.

Cortaderia-selloana

7.Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora). Jest to piękna ozdobna trawa. Kwiaty zebrane są w kremowych, a potem beżowobrązowych, luźnych wiechach. Kwitnie od lipca do sierpnia. Wiechy osiągają wysokość ok. 180 cm. Liście są wąskie i pojawiają się dość wcześnie – osiągają ok. 60-70 cm. Pokrój jest kępkowy i nie rozrasta się. Najlepiej wybierać stanowisko słoneczne, do półcienistego, a gleby świeże.

Calamagrostis Overdam_enl

8.Turzyca zwisła (Carex pendula). Jest to zimozielona trawa. Kłosy są zielonożółte i pojawiają się od czerwca do lipca, osiągając wysokość do 120 cm. Liście są soczysto – zielone i dorastają do 50 cm wys. Turzyca preferuje stanowiska słoneczne i cieniste.

Carex_pendula G5