Balkon jest naszą wizytówką. Naszym skrawkiem zieleni, jeśli nie posiadamy ogrodu ani małej działki. Chcielibyśmy, aby wyróżniał się spośród otaczającego go świata w sposób elegancki a zarazem skromny.

Udekorować możemy go na różne sposoby. Możemy zamontować doniczki bądź skrzynki na balustradzie lub ustawić je na podłodze balkonu. Skrzynki z kwiatami umieścić możemy również na parapetach, da to piękny efekt i jeszcze bardziej ubarwi nasz dom, mieszkanie z zewnątrz.

climbing-plants-look-very-sweet-for-balconyKwiaty zdobiące skrzynki dobieramy w zależności od pory roku. Nie musimy sadzić ani siać tego samego gatunku kwiatów w jednej skrzynce. Możemy bawić się odmianami, gatunkami, kolorami kwiatów, liści i wysokością oraz pokrojem roślin. Kwiaty cebulowe i bulwiaste możemy śmiało łączyć z jednorocznymi. Tu nie ma wyznaczonych zasad. Każdy sam jest twórcą ozdoby swojego balkonu. Podpowiem, tak dla przykładu, że na wiosnę, kiedy zrobi się ciepło w naszej skrzynce razem zasadzić możemy hiacynty, krokusy i pierwiosnki. Ich różnorodność sprawia, że w połączeniu ze sobą wesołą i kolorową kompozycję oznajmującą nadejście wiosny. Jedyne ograniczenie to gatunki jakie wykorzystuje się do obsadzania skrzynek balkonowych, ponieważ nie każda roślina nadaje się do uprawy w doniczce. Wiosną oprócz wymienionych już pierwiosnków, hiacyntów czy krokusów, zasadzić możemy tulipany, narcyzy, sasanki, szachownice, stokrotki, bratki, fiołki czy cebulice.

W późniejszym czasie na balkonach królują już pelargonie, petunie, surfinie czy begonie. Na rynku dostępne są w różnych kolorowych odmianach, tak więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo obsiać możemy skrzynki kwiatami jednorocznymi, kwitnącymi latem, np. smagliczką, ubiorkiem gorzkim, niezapominajką czy werbeną.

garden-remarkable-balcony-trees-with-brown-painted-concrete-wall-decor-also-white-orchid-flower-plant-and-brown-clay-roof-pot-natural-balcony-trees

Ciekawym rozwiązaniem jest również ustawienie na balkonie bądź tarasie donic z roślinami zimozielonymi. Bardzo popularne są niskie odmiany krzewów iglastych : tuje żółta, tuja wschodnia; świerk pospolity i biały, a także jałowce : chiński, pośredni czy pospolity. Mogą przybierać one różne kształty, od stożkowatego po kulisty. Musimy jednak pamiętać, że gdy temperatura zimą będzie spadać poniżej zera nasze krzewy wymagać będą okryć zimowych.

Latem kiedy jest ciepło i słońce długo utrzymuje się na niebie a noce są równie przyjemne na balkon wystawić możemy niektóre gatunki roślin doniczkowych trzymanych w domu. I tak , dla przykładu nasz taras ozdobić może cudnie kwitnący oleander lub niektóre palmy.

Balkon mit Sommerblumen.Polecam obsadzenie balkonu kolorowymi pnączami, ale musimy kontrolować ich wzrost, bo sąsiadowi z góry może się nie spodobać nie proszony gość na balkonie. Chyba najbardziej popularnym pnączem jest bluszcz pospolity i kobea pnąca. Jest jeszcze dość często używany Winobluszcz pięciolistkowy, ale gatunek ten zrzuca liście na zimę i raczej może szpecić zima nasze balkony zamiast ozdabiać.

Posiadając już „żywy” balkon musimy dobrze o niego zadbać. Wymaga on naszej pielęgnacji w postaci systematycznego podlewania, nawożenia i usuwania chwastów z doniczek a także przekwitłych kwiatów. Przy podlewaniu uważajmy, żeby woda nie wydostała się poza granice podstawek. Kapiąca woda na głowę sąsiada lub głowy przechodniów na pewno im się nie spodoba. Doniczki powinny być solidnie przymocowane do balustrady, ponieważ nikt z nas nie che mieć na sumieniu rozbitej głowy lub uszkodzonego samochodu.