Dla wygodnickich, osób, które nie posiadają skrawka zieleni lub dla tych, którzy chcą w oryginalny sposób urządzić taras lub balkon mam coś idealnego. Warzywa spożywane z własnej uprawy smakują najlepiej, a jeszcze więcej przyjemności sprawia mieć je pod ręką. Dlatego przygotowałam artykuł poświęcony warzywom i owocom, których odmiany w łatwy sposób uprawiać możemy na tarasie, balkonie czy parapecie.

IMG_8906Do uprawy w skrzynkach balkonowych czy donicach nadają się szczególnie dobrze specjalne odmiany miniaturowe warzyw, które nie odbiegają smakiem od tych uprawianych w gruncie. Małe różyczki kalafiorów, kolby kukurydzy, papryka czy oberżyny wyglądają dodatkowo bardzo dekoracyjnie i są odpowiednie np. jako warzywa do grilla czy świeżych sałatek. W doniczkach śmiało uprawiać możemy cebulę dymkę (Alium cepa), która ma wyjątkowy smak i dodawać ją można np. do kanapek. Są dwa sposoby na jej uprawę, możemy wysiać nasiona lub posadzić małe cebulki do ziemi. Musimy pamiętać, że pojemnik stanowi ograniczenie dla roślin, które zbyt ciasno nie mogą być posadzone. Równie przydatna jest cukinia (Cucurbita pepo). Z najbardziej popularnych i lubianych odmian szczególnie godne polecenia są ‘Eight Ball’ i ‘Soleil’. Ta pierwsza posiada kuliste owoce, które najlepiej smakują zerwane kiedy są wielości piłeczki tenisowej. ‘Soleil’ to żółta cukinia, która ma małe wymagania wodne. Warzywa te są są bardzo dekoracyjne i wysiewa się je pojedynczo do dużych doniczek. Owoce zebrane w odpowiednim czasie (15-20 cm) nie tracą swoich cennych walorów smakowych.

Na naszym balkonie oczywiście zabraknąć nie może papryki rocznej (Capsicum annuum). Słodkie i soczyste odmiany pełne witamin to ‘Pantos’ i ‘Daisy'(pomarańczowa przekąskowa, długości 12-14 cm). Pojemnik z papryką ustawiony powinien być w ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Jeśli chodzi o podlewanie to papryka nie lubi stojącej wody, więc podlewamy z rozwagą. Nowością na rynku jest odmiana miniaturowa bakłażana ‘Ophelia’, która dojrzewa na balkonie nieco wcześniej niż odmiany sadzone w gruncie. Owoce wielkości pięści są fioletowe i bardzo smaczne. Odmiana ta ma bardzo dekoracyjne liście (zielone i aksamitne). ‘Ophelia’ posadzona w oryginalnej doniczce stanowić może wyjątkową ozdobę każdego balkonu czy parapetu.

full_sweetbite09_kl  aubergine_b    detail

 

Czas na ogórki. Dość popularny jest ogórek krzaczasty. Jeśli do dużej doniczki posadzimy 5 nasionek, to spodziewać się możemy efektownego krzaczka o krótkich pędach (do 60 cm) i soczystych, smacznych owocach. Inne odmiany, które nadają się do uprawy na tarasach to ‘Printo’ o długich owocach oraz ???????????????????????????????‘Melothria scabra’. Ta ostatnia to miniogórek meksykański, który w smaku przypomina ogórka sałatkowego. Bardzo łatwe w uprawie są ogórki wężowe, którymi zajadać się możemy od połowy czerwca. Owoce są podłużne, barwy zielonej i według mnie stanowią najsmaczniejszą odmianę ogórków balkonowych.

Jeśli mamy ogórki to koniecznie musimy mieć i pomidory. Warzywa te stanowią idealny dodatek do kanapek, sałatek oraz wielu innych potraw. Pomidor uprawiany w pojemnikach powinien być dobrze podlewany oraz nawożony, a doniczka ustawiona w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru. Z odmian godnych polecenia są ‘Balkonstar’ (owoce nie pękają, zwarty wzrost), ‘Gnom’ (owoce średniej wielkości, wcześnie dojrzewają i mają słodko – aromatyczny posmak), ‘Tumbler’ (małe, wcześnie dojrzewające owoce). Z pomidorów koktajlowych bardzo dobre są odmiany: ‘Goldita’ (żółta i plenna), ‘Picolina’ (owoce nie pękają i są średniej wielkości), ‘Sweet Million’ (silna, mała, słodko – aromatyczna), ‘Yellow Pearshaped’ (owoce są gruszkowate i żółte).

Jeśli chcemy postawić na praktyczność, to zamiast ozdobnych kwiatów pnących dających cień posadzić możemy fasolę typu Mamut. Idealnie nadaje się do tego odmiana ‘Neckar Koenigin’, która jest fasolą pnącą tyczną. Posiada długie strąki, które są przepyszne jeśli zerwiemy je gdy będą miały 20-25 cm długości. Do dużego pojemnika wysiać możemy kilka nasion. Fasola ta piąć się może po drewnianym stolarzu lub po napiętych sznurkach przymocowanych np. do balustrady balkonu.

KraeuterSwój tarasowy warzywnik wzbogacić możemy o gatunki ziół np. bazylię, miętę czy oregano. Ich zapach idealnie pasował będzie do ogólnego wyglądu naszego zdrowego zakątka. W doniczkach wysiać możemy pietruszkę,sczypiorek oraz koperek, który wzbogaci naszą kuchnię o naturalne doznania smakowe.

 

 

Dobrym pomysłem na uprawę warzyw czy truskawek na balkonie/tarasie jest ustawienie płasko czarnego worka z ziemią ogrodową (do kupienia w każdym centrum ogrodniczym). W wycięte otwory wsadzamy sadzonki roślin, ale nie za gęsto, aby się wzajemnie nie zadusiły. Dziurki, które będą na bokach worka zapewnią odpływ nadmiaru wody. Czarna folia dodatkowo ogrzeje rośliny. Ten sposób jest idealny do uprawy truskawek czy sałaty. A jeśli już o sałacie mowa, to dobranie odpowiednich odmian o różnej barwie liści stanowić będzie interesującą kompozycję, którą dodatkowo będzie można podjadać. Najbardziej polecane odmiany to sałata pędowa i masłowa, które wysiewać można sukcesywnie.

421910ki

 

Jak widać nasz balkon nie musi być nudny. Okazać się może bardzo przydatny, i nie mam na myśli tylko odpoczynku, opalania się oraz suszenia prania. Uprawiać możemy na nim jak się okazuje wiele gatunków warzyw, ziół oraz truskawki np. odmiany pnące, które umieścić możemy w wiszących doniczkach. Pamiętać musimy jednak o dobrym podlewaniu naszych warzywek, zwłaszcza jeśli stoją na pełnym słońcu. Wskazane jest też nawożenie np. Florovitem. Bacznie obserwować musimy liście i owoce, czy czasem nie pojawił się nieproszony gość lub groźna choroba. Wczesne rozpoznanie szkodnika czy choroby pozwoli skutecznie go zwalczyć i cieszyć się smakiem własnych warzyw z …. balkonu:)