Wertykulacja trawnika.

lawn-care-firtilization-page Na początku wytłumaczę co oznacza pojęcie wertykulacji. Otóż, jest to nic innego jak usuwanie z trawnika mchu i zbitego filcu przy pomocy odpowiednich narzędzi, które nacinają darń. Samo nacięcie darni powoduje lepsze nawodnienie trawy i jej napowietrzenie. Do wertykulacji używa się albo specjalnych grabi z nożykami (jeśli mamy mały trawnik), albo wertykulatora (możemy go wypożyczyć) – jeśli posiadamy duży powierzchniowo trawnik.

Proces wertykulacji powinien być przeprowadzany wiosną ( od połowy kwietnia) albo jesienią.

Wertykulacji nie powinno się robić zbyt wcześnie, ponieważ trawnik po zimie jest jeszcze za bardzo osłabiony i dodatkowo możemy usunąć wiele nowych pędów trawy. Bardzo ważny jest też fakt, iż trawnik powinien mieć nie mniej niż dwa lata i być gęsty.

Gleba z wierwertykulatorzchu powinna być sucha w dotyku, a sam trawnik nieco wilgotny.

Jeśli w trawniku występuje dużo mchu, to jeszcze przed procesem wertykulacji przeprowadzamy oprysk siarczanem żelaza.

Kiedy mamy już pewność że trawnik jest odpowiednio przygotowany do wertykulacji, przystępujemy do jej wykonania.

Przy pomocy wertykulatora uzbrojonego w koliste ostrza stałe lub sprężynowe nacinamy trawę, aż do ziemi. Noże przy pierwszym przejeździe powinny być ustawione na gł. ok. 5 mm, a przy drugim na ok. 10 mm. Ilość wyrwanego materiału z trawnika może być bardzo duża i nie powinna nas martwić. Wszystkie usunięte resztki z trawnika starannie zgrabiamy plastikowymi grabiami i ważne jest, aby ich nie przeznaczać na kompost, ponieważ znajduje się w nich dużo zarodników grzybów i bakterii.

mqdefaultJeśli trawniku po stopnieniu śniegu ukazały się gole place, to w ich miejscu dosiewamy nową trawę ( ziemię wzruszamy grabiami, dosypujemy nasiona trawy wymieszane z żyznym podłożem) albo wypełniamy wcześniej zakupioną trawą z rolki.

Po zabiegu wertykulacji brzegi trawnika docinamy nożem do cięcia kantów. W ten sposób nasz trawnik uzyska estetyczny i elegancki wygląd, na którym tak nam zależy.