WRZESIEŃ

      Wrzesień to bardzo pracowity miesiąc dla ogrodników. Na ten czas przypada zbiór wielu gatunków warzyw i owoców. To początek czasu przygotowywania ogrodu do zimowego spoczynku.

Z naszego warzywnika zebrać możemy marchew, pietruszkę, buraki, seler, por czy cebulę. Jeśli posiadamy leszczynę to dobrze jest się zaopatrzyć w orzechy laskowe i włoskie. Wrzesień to też zbiór ziemniaków. Po zebraniu warzyw dobrze jest usunąć resztki roślin z warzywnika, powinniśmy starannie przegrabić zagony i resztki przeznaczyć na kompost. Następnie przy pomocy łopaty przekopać warzywnik, aby dobrze go przygotować na wiosnę.

cebula

Wrzesień to też dobry czas na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną: przebiśniegi, cebulice, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice, tulipany. W przypadku tulipanów miejsce ich sadzenia powinniśmy zmieniać co 2-3 lata. Wybierajmy zdrowe cebule, duże i bez uszkodzeń. Sadzić powinniśmy je piętką do dołu, na głębokość odpowiadającą 3-krotnej wysokości cebuli. Cebule wielu gatunków kwiatów często rozrastają się i tworzą piękne grupy, dlatego miejsca ich sadzenia powinniśmy dobrze wybrać.

Wykopujemy,dzielimy i na nowo sadzimy cebule lilii.

Wrzesień to czas zbioru większości owoców: jabłek, gruszek, śliwek. Możemy też w tym miesiącu posadzić sadzonki truskawek i poziomek.

jablka

Z rozsadnika przesadzamy na miejsce stałe rośliny dwuletnie takie, jak: malwy, dzwonki

Ten pierwszy miesiąc jesieni to idealny czas na założenie wrzosowiska. Nie jest to trudne, a efekty widoczne są natychmiast. Kolorowe wrzosy i wrzośce pięknie będą wyglądały jesienną porą.

wrzosowisko

Jesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów zakupionych w pojemnikach, jak i z odsłoniętymi korzeniami. Pamiętajmy o solidnym podlaniu posadzonych roślin.

W tym miesiącu nie nawozimy trawnika, ale nadal kontynuujemy jego koszenie.

koszenie

Nadal zbieramy też nasiona roślin jednorocznych. Pamiętajmy, żeby zbierane nasiona nie były mokre ani wilgotne, bo mogą przegnić w czasie przetrzymywania. Do tej czynności wybieramy ciepłe i słoneczne dni.

Regularnie powinniśmy zacząć zgrabiać opadłe liście.

Poprzez podział możemy rozmnożyć i posadzić na nowo byliny, które kwitły wiosną i latem oraz trawy ozdobne.

Wysiewamy do gruntu maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabra bławatka, mak lekarski, ubiorka gorzkiego

maczek

Do doniczek wysiać możemy zioła.

Przez sadzonki zdrewniałe rozmnażać możemy agrest i porzeczki.