Żeby nasz trawnik służył nam długie lata, a przy tym nie zdradzał swojego wieku musimy odpowiednio o niego dbać, tak jak kobieta dba o swoją cerę :)

O atrakcyjności naszego trawnika zadecydują odpowiednio wykonywane zabiegi, takie jak: koszenie, podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie.

Zabieg, który przeprowadzamy praktycznie co tydzień, od momentu założenia trawnika do zakończenia sezonu to koszenie trawy. Ostrza kosiarki powinniśmy solidnie naostrzyć, ponieważ tępe będą szarpały źdźbła, co da efekt szarej trawy. Wysokość cięcia zależna jest od pory roku i przeznaczenia naszego trawnika. Latem nie powinniśmy kosić trawy zbyt nisko, ponieważ ostro świecące słońce może za bardzo wysuszyć darń.

lawn-care

Podlewanie jest też bardzo ważną czynnością wpływającą na żywotność naszej zielonej nawierzchni. Jeśli posiadamy sterowane nawadnianie w postaci zraszaczy umieszczonych na trawniku, włączamy je latem rano lub wieczorem. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy podlewać trawy w najbardziej palącym słońcu, ponieważ jego promienie mogą poparzyć źdźbła. Sama trawa czasami daje nam znaki, że skąpimy jej wody. Staje się wtedy mniej sprężysta, brunatna i zaczyna więdnąć.

SONY DSC2013-07-09-726

Oprócz koszenia i podlewania nawożenie stale powinno gościć na liście pielęgnacji trawnika, który co jakiś czas wymaga nowej dostawy składników pokarmowych. Nawozić powinniśmy wiosną, kiedy trawa zaczyna rosnąć. Nawóz, który użyjemy bogaty musi być w azot i równomiernie powinien być rozprowadzony po powierzchni trawnika, za pomocą małego rozsiewacza do nawozów. Przy pomocy plastikowych grabi możemy usunąć nadmiar nawozu oraz zeschłe liście i ściółkę, która pomaga rozwinąć się mchowi i chwastom. Tworzą one nieprzepuszczalną warstwę dla powietrza i wody.

Owe chwasty i mech ciągle musimy tępić na naszym trawniku. Mech jest dowodem na to, że trawnik wymaga odwodnienia (pomijając obfite deszcze, które powodują naturalne pojawienie się niewielkiej ilości mchu w niektórych miejscach). Rynek środków ochrony roślin dysponuje skutecznymi preparatami, które w szybki i bezpieczny sposób usuwają mech i chwasty z trawnika.

Brzegi trawnika, aby wyglądały estetycznie i współgrały z pozostałą częścią ogrodu mogą być odgrodzone specjalnymi krawężnikami lub kostką. Są one o tyle pomocne, że nie musimy przycinać brzegów trawy specjalnymi nożycami. Za pomocą kosiarki możemy je równo przyciąć.

Cutting an edge

Nasz trawnik, oprócz wyżej wymienionych, podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga też napowietrzenia. Jest to proces, który powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku i polega na zrobieniu drobnych otworów (za pomocą wideł, lub kolców przymocowanych do butów) w wierzchniej warstwie trawnika. Otwory tez często zatykają się w czasie koszenia i chodzenia po trawie.

Jesienią powinniśmy nawieść trawnik mieszanką torfu z gliną i piaskiem. Oprócz tego dobrze jest użyć nawozów organicznych lub sztucznych, które wzmocnią system korzeniowy i podniosą odporność trawy na choroby. Samo nawożenie wiosną nawozami azotowymi może nie wystarczyć i okazać się może, że trzeba będzie uzupełnić niedobór innych składników mineralnych.

Tak zadbany trawnik odwdzięczy się nam pięknym wyglądem i zachęcał będzie do spędzania na nim wolnego czasu.