Zioła w ogrodzie – jak samemu założyć ogród zielny.

zioladoniczkaDania przyprawione świeżymi przyprawami zerwanymi z własnego ogródka zielnego smakują o wiele lepiej. Ich aromat i zapach jest nieporównywalny do żadnych kupionych „świeżych” przypraw w sklepach. Taki mały ogródek ziołowy możemy urządzić sobie nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie czy oknie kuchennym.

Zioła przyprawowe swoje miejsce znaleźć mogą nawet wśród kwiatów na rabatce – jeśli nie mamy wystarczająco dużo wolnego miejsca w ogrodzie. Posadzić można je między grządkami lub wokół grządek warzywnych. Jednak najlepszy,m rozwiązaniem, jeśli dysponujemy wolnym miejscem w ogrodzie jest stworzenie osobnego, małego ogródka zielnego. Będą w nim swobodnie rosły tylko gatunki ziół przyprawowych, od których zapach w naszym zielonym zakątku stanie się zapachem dzieciństwa i domowych obiadów:)

Dekoracyjnym pomysłem dla ogródka zielnego jest otoczenie go kręgiem z cegieł, bądź innego materiału, np. kamieni.

Najpierw musimy obliczyć wymiary kręgu, który będzie odpowiedni do naszego ogrodu. Jak obliczyć taki krąg? To bardzo proste. W ziemię wbijamy kołek, lub metalowy pręt, do którego przywiązujemy jeden koniec sznurka. Natomiast drugi koniec przywiązujemy do kija i rysujemy nim na ziemi krąg. Pamiętajmy, żeby sznurek był napięty, kiedy będziemy go trzymać. Promień naszego koła będzie równy długości sznurka.

Z tak otrzymanego kręgu wykopujemy ziemię na głębokość połowy długości cegły. Brzegi ściany koła, jak i jego dno powinny być równe, ponieważ przy układaniu cegieł wszelkie nierówności będą widoczne, co da niekorzystny efekt.

Kolejnym krokiem jest układanie samych cegieł wzdłuż ścian kręgu. Do tej czynności będziemy potrzebować trochę cementu. Rozkładamy go małymi porcjami i umieszczamy po jednej cegle na obwodzie kręgu. Cegły powinniśmy układać pionowo i lekko (!) w nie pukać, co pozwoli nam je wyrównać. Powstałe małe szczeliny dobrze jest wypełnić cementem. Całą czynność powtarzamy, aż zapełnimy ściany kręgu. Co jakiś czas wynik naszej pracy sprawdzić powinniśmy poziomicą, czy cegły są równo ułożone.

ziolaNa środku koła umieścić możemy ceramiczna rurkę i od niej do ścian kręgu poprowadzić niskie, tak na 2 cegły murki. Będą to tzw. „komory” lub „szprychy”, które będą oddzielały gatunki ziół. W kręgu nie powinno być więcej niż 5 takich murków.

Po tym jak cement zwiąże cegły wnętrza powstałych komórek wypełniamy ziemią, aż po górną krawędź murku (ziemia może usiąść po jakimś czasie). Dobrze jest wcześniej lekko wzruszyć ziemię na dnie koła, ale należy zrobić to delikatnie, żeby nie uszkodzić murku.

Do tworzenia takiego ogrodu zielnego nie musimy używać cementu, możemy stworzyć luźną konstrukcje z cegieł. Jest to na pewno prostszy sposób, lecz mniej trwały.

Kiedy nie posiadamy skrawka zieleni lub chcemy mieć „pod ręką” zioła uprawiać je możemy w doniczkach lub skrzynkach. Wtedy najlepiej sadzić poszczególne gatunki do osobnych pojemników. Trzymać je możemy na balkonie, tarasie lub na parapecie okna kuchennego – dobra opcja dla leniuchów:) Musimy pamiętać, aby doniczka była wypełniona ziemią ogrodową, miała otwory napowietrzające i posiadała podstawek. Bardzo modne stały się specjalne kosze, w których nasze zioła będą wyglądały bardzo efektownie i dekoracyjnie.

kräuter-Suzette-www.suzette.nu_

Gatunki ziół uprawianych w naszych ogrodach mają nie tylko walory smakowe i przyprawowe, ale także duża ich część posiada właściwości lecznicze. I może od tego powodu ich uprawy już się odchodzi, ale warto wiedzieć, że posiadamy w ogrodzie roślinę, z której wywar jest lekarstwem, np. na skurczowe bóle brzucha (koper ogrodowy) czy działa przeciwzapalnie (majeranek).